Erivan’da Yapılacak 11 Şey


Erivan’da Yapılacak 11 Mükemmel Şey


Ermenistan’ın başkenti Erivan’da keyifli zaman geçirmek için yapabileceğiniz 11 mükemmel aktivite!

1-BİR BARDAK KAHVE ALIN VE CASCADE MERDİVENLERİNDE OTURARAK ŞEHRİ İZLEYİN


Cascade merdivenlerinin tepesinden görkemli Ağrı Dağı manzarası


Cascade, kireç taşından yapılmış ve şehrin merkezini Zafer Parkı’na bağlayan uzun ve dik bir merdiven yolu.

Bence Cascade, Erivan’da zaman geçirmesi en keyifli yerlerden biri. Cascade ile ilgili en olağanüstü şey, Ağrı Dağı’nı bu noktadan net bir şekilde görebilmek. Benim gibi 1 hafta sise yakalanıp dağı düzgün göremeyecek kadar şansız değilseniz, mükemmel bir manzara sizi bekliyor demektir. Merdivenlerden hemen önce bulunan, modern sanat eserlerinin ve heykellerin sergilendiği parkı da es geçmemek gerek. İlginç ve tabiri caizse kalite akan sanat eserlerini bu parkta görmek mümkün. Kaçırmayın derim 🙂

Parkın etrafında bulunan kafeler arasından, Cascade’e 1 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan The Green Bean’i tavsiye ederim. Erivan’da çok fazla kafenin kahvesini denedim ama The Green Been kadar lezzetlisini yapan görmedim. Cascade merdivenlerinin keyfini doyasıya çıkarmak için önce bir The Green Bean’e uğrayın derim. Kahvelerin dışında kurabiyeleri ve özellikle muzlu kekleri çok lezzetli. Aklınızda bulunsun 🙂 Merdivenlerde istediğiniz yere oturun ve kahvenizi yudumlarken görkemli Ağrı Dağı’nı seyredin! 🙂 Bulutların üstünde gibi hissediceksiniz!


Cascade merdivenleri


The Grean Bean’den bir bardak kahve ve Erivan’ın tepeden etkileyici manzarası2-TSITSERNAKABERD ERMENİ
SOYKIRIM MÜZESİ’Nİ ZİYERET EDİN


Müzenin içi. Panoramik bir planda inşa edilmiş. Her noktada İngilizce bilgi mevcut.


POLİTİKA DEĞİL, SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLI YAZIYORUM. Ermeni Soykırımı Müzesi, Ermenistan’ın 1915 olaylarında hayatını kaybeden Ermeniler için inşa ettiği anıt ve müze kompleksi.

1915 olayları hakkında Ermeni halkının nasıl düşündüğünü ve olaylara hangi açıdan baktıklarını öğrenmek isitiyorsanız bu müzeyi ziyaret etmenizi öneriyorum. Size tavsiyem müzeye milli duygularınızı ver Türklük bilincinizi biraz 2. planda bırakarak girmeniz. Çünkü rasyonel bakış açılarının yanında yüklü miktarda kara propagandaya maruz kalacaksınız. Amacınız sinirlenmek değil sadece Ermenilerin tarihe bakış açılarını öğrenmek olsun. Doğru ya da yanlış farketmez, insanların bakış açılarını öğrenmek her zaman çok eğitici bir şey. 

Müzeye giriş ücretsiz. Pazartesi günleri müze kapalı. Çalışma saatleri: 11:00 – 17.00! Cascade Parkı’nın önündeki taksi durağından müzeye gidiş 1000-1500 dram arası tutuyor. Ama bu taksimetre fiyatı değil, bu sebeple taksici ile önceden fiyat konusunda anlaşmanızı tavsiye ediyorum. Trafik olması durumunda fiyat biraz daha yükselebilir (2000 dram civarında). Ama 2000 dramdan fazlasını ödemeyin çünkü bu Ermenistan standartlarında çok yüksek bir fiyat. 

Müzeyi ziyaret ettikten sonra, Soykrım Anıtı’nı görmeyi unutmayın. 12 taşla çevrili bu anıtın ortasında, 1915 yılında hayatını kaybeden Ermenilere adanmış hiç sönmeyen bir ateş var. Genel olarak bu kompleks temiz ve güzel tasarlanmış. Yeni şeyler öğrenip keyif alacağınıza şüphem yok 🙂


Soykırım anıtı. Anıtı çevreleyen 12 taş, Orta Çağ Ermeni Krallığı’ndaki 12 eyaleti temsil ediyor.


1915 olaylarında ölen insanlara adanan sönmeyen ateş.3-AZİZ GREGORİ KATEDRALİNİ ZİYARET EDİN


Uzaktan Katedral. Fotoğraf 1998 yılından değil. HUJI uygulaması ile çekildi 🙂


Aziz Gregori Katedrali ya da diğer adı ile Yerevan Katedrali, dünyadaki en büyü Ermeni Ortodoks Kilisesi.

Bu olağanüstü katedrali es geçmeyin! Şanslı iseniz bir ayine ya da toplu dua seremonilerine tanıklık edebilirsiniz. Burayı görmeden Erivan’ı görmüş sayılmazsınız 🙂

Girişte birkaç mum alıp katedral binasının sağ tarafına inşa edilmiş küçük şapel’i ziyaret etmeyi unutmayın. Bence o küçük şapel, koca katedralden daha gizemli bir atmosfere sahip. Katedrali ziyaret ettikten sonra şehir merkezine, katedralin bitişiğinde bulunan ve şehrin doğu tarafını kaplayan Circular Park üzerinde dönmenizi tavsiye ediyorum. Merkeze yürüyüş yaklaşık 30 dakika sürüyor ama parkta çok güzel bir atmosfer var. Yürüyüş sırasında küçük kafeler, satranç oynayan yaşlı Ermeniler, sahaflar, görkemli anıtlar ve daha bir çok sürprizle karılaşmak mümkün 🙂


Katedralin sağ arka tarafında bulunan küçük şapelde birkaç mum yakabilir ve ortamın gizemini yaşayabilirsiniz.4-POPÜLER BİR RESTORANDA
MÜKEMMEL BİR GELENEKSEL YEMEK YİYİN


Armenian lavash, homemade wine and Aveluk soup


Ermenistan ucuz sayılabilecek bir ülke. Benim gibi düşük bütçeli seyehat edenler için bile fiyatların makul olduğu bir destinasyon. Hazır ucuz bir yerdeyken neden lüks bir yemek yemeyesiniz? 🙂

Erivan şaşırtıcı biçimde hizmet sektörünün gelişmiş olduğu bir yer. Şehir, kaliteli ve olağanüstü yemekler servis eden restoranlar ile dolu. Ermeni mutfağı ile Türk mutfağı arasında ortak noktalar oldukça fazla. Ermeni yemeklerini tatmak ve unutulmaz bir akşam yaşamak için Erivan’daki kaliteli ve üst sınıf restoranlardan birini denemenizi tavsiye ediyorum!

Benim tavsiyem Lavash Restaurant. Her şey tek kelime ile mükemmel! <3 Yemeklerin kalitesi, servis, çalışanlar ve iç tasarım beni çok şaşırttı. Hayatımda yediğim en unutulmaz akşam yemeklerinden birini yedim Lavash Restoranda.Fiyatlar Türkiye ile karılaştırıldığında çok makul. Aperatif, birkaç kadeh şarap, ana öğün, tatlı ve kahve gibi zengin menü isterseniz tahmini olarak 8000 dram (85-90 lira) hesap ödersiniz. Türkiye’de, bu kalitede bir restroranda bu menüyü sipariş edip 200 liradan aşağı hiç bir yerden kalkamazsınız 🙂

NOTE: Güne ve sezonda bağlı olarak Lavash Restoran’da masalar erkenden rezerve edilebilir. Size tavsiyem bir önceki günden ya da gideceğiniz günün sabahından rezervasyon yaptırıp mağdur olmamanız. Çalışanlar İngilizce biliyor. +374 10 608800


Erzurum Kapama (menüde Erzrum Qapama). Balkabağı içinde pişen et ve sebzeler. Tadı damağımda kaldı! 


Ermeni baklavası ve Ermeni kahvesi5-ERMENİSTAN TARİHİ MÜZESİNİ GÖRÜN


Cumhuriyet Meydanı’nın kuzey köşesinde bulunan Ermistan Tarih Müzesi.


Ermenistan’ın resmi müzesi olarak da anılan Ermenistan Tarih Müzesi, Erivan’daki Cumhuriyet Meydanı’nda bulunuyor. İnsanlığın ilk çağlarından 20. yüzyıla kadar uzanan geniş bir yelpazeyi temsil eden arkeolojik eserler ve buluntular sergileniyor müzede. Büyük bir koleksiyon. Adım başı İngilizce bilgi bulmak mümkün. 

Ermeniler dünyanın en eski ve kadim milletlerinden biri. Hristiyanlık topluca ilk olarak Ermeniler tarafından kabul edilmiş!

Müzeye giriş 2000 dram.

Ermeni ve Ermenistan tarihini farklı boyutları ile öğrenmek istiyorsanız müzede en az 2 saat kalırsınız. Ama hızlıca gezip sergiyi bitirmek isterseniz 45 dakika bunun için yeterli olacaktır.


Arkeolojik eserler.6-EAT&FIT KAFE’DE LEZZETLİ BİR KAHVALTI YAPIN


Green Elephant kahvaltı tabağı, Smoothie Bowl <3 ve filtre kahve. Güne başlamak için mükemmel bir yol 🙂


ERİVAN’DAKİ EN SEVDİĞİM YER! Eat&Fit sağlıklı ve gurme kalitesinde yemekler yiyebileceğiniz sevimli ve nezih bir kafe!

Burası Erivan’da kesinlikle gidilmesi gereken yemek yerlerinin başında geliyor! Eat&Fit’i listenize eklemeyi unutmayın!

Green Elephant (kahvaltı tabağı), Avacado Toast, Smoothie Bowl ve Banana Pancakes benim denediğim ve bayıldığım yemeklerdi! Bunlar dışında Eat&Fit’in çok lezzetli kahveleri var! Özellikle filtre kahvelerini denemenizi tavsiye ediyorum! 10 günlük seyehatimde buraya 4 kez geldim 🙂 Kısa sürede bu kafenin bağımlısı olacağınıza eminim! 

Kahve ve 2 seçeneğin bulunduğu kaliteli bir kahvaltı 4000-4500 dram (40 lira civarı) arası tutuyor.


Avocado Toast ve filtre kahve <3
7-NORTHERN AVENUE’DE
YÜRÜYÜŞE  ÇIKIN VE CİNNAMON ROLL YİYİN


Northern Avenue’de yılbaşı marketi. HUJI uygulaması ile çektim 🙂


Northern Avenue Erivan’ın en işlek yaya trafiğine sahip en lüks sokağı. Cumhuriyet Meydanı’nın hemen yanında bulunan Northern Avenue, rezidanslara, lüks mağazalara, sayısız kafeye ve restorana ev sahipliği yapıyor.

Şehrin önemli merkezlerinden biri olan Northern Avenue’de gerçekten sosyetik bir ortam var. Yeni yıl öncesinde Erivan’a giderseniz, bu sokakta bulunan olağanüstü Noel Marketi’ni ziyaret edebilirsiniz! 

Sokakta uzun bir yürüyüşe çıkın. Ne zaman yorgun hisseder ya da atışmarlık bir şey yemek isterseniz Cinnabon’a uğramanızı öneririm! Hayatımda yediğim en lezzetli tarçınlı ruloyu (cinnamon roll) kesinlikle burada yedim.  

Büyük cinnamon roll 1300 dram (15 lira), küçün olan ise 900 dram (10 lira).


Northern Avenue yazın.


Ağız sulandıran cinnamon rolllar! <38-ERİVAN’DAKİ ANA KİLİSELERİ 
GÖRMEK İÇİN YARIM GÜN AYIRIN


Zoravor Surp Astvatsatsin Kilisesi’nin girişi.


Ermeni Ortodoksluğu, gelenekler, kilise mimarisi, desenler ve dini sanat açısından eşi benzeri olmayan bir mezhep. Erivan’daki 3 ana Ermeni Ortodoks kilisesini ziyaret ederek genekler, kilise mimarisi ve dini sanatlar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek mümkün!

Aziz Gregori Katedrali dışında görmeniz gereken 3 kiliseyi sizlerle paylaşıyorum: Holy Mother of God Kathoghike KilisesiZoravor Surp Astvatsatsin Kilisesi and Aziz Sargis Vicarial Kilisesi.

Kolaylık sağlaması için Google Maps yürüyüş rotasını linkte paylaşıyorum. Rotayı tamamlamak 35 dakika ve kiliseleri ziyaret etmek de 1.5 saat civarı sürüyor. Tüm plan, sizin de hızınıza bağlı olarak 2-3 saat arası sürecektir. Kiliseleri ziyaret ettikten sonra Ermeni Ortodoksluğu’nın genel konsepti hakkında ilginç bilgiler öğreneceksiniz! Önemli bir nokta: Kiliselerin bahçeleri antik taş oymalar ve arkeolojik eserler ile dolu. Göz atmayı unutmayın derim 🙂 

Yürüyüş rotasına erişmek için tıklayın!


Ortaçağ Ermeni Krallığı’ndan kalan Kaçkarlar. Bu taş oyma zanaatkarlığı, UNESCO tarafından Ermeni sanatı olarak listelenmiş.


Holy Mother of God Kathoghike Kilisesi.


Kilise bahçelerinde resimdeki gibi arkeolojik eserlere rastlayacaksınız! 🙂


Aziz Sargis Vicarial Kilisesi’nin şapelinde dua eden insanlar. Siz de birkaç mum alıp onlara katılabilirsiniz! 🙂9-VERNISAGGE MARKETİ’NDEN HEDİYELİK ALIŞVERİŞİ YAPIN


Vernisagge, olağanüstü sanat eserlerinin sergilendiği onlarca stand ile dolu.


Vernissage, Ermenistan Tarih Müzesi’nin doğusunda bulunan ve onlarca farklı standın oluğu eski ve otantik bir açık hava pazarı.

Burada çeşitli hediyelik eşyalar, sanat eserli ve geleneksel Ermeni tahta oymaları bulabilirsiniz! Vernisagge, Erivan’daki en kaliteli pazarlardan biri. Eve birkaç anı ve hediyelik götürmek için en güzel yer! Genel olarak fiyatlar makul. Tahta oymaları biraz pahalı.

Bir şey almayı planlamasanız bile burayı gezmenizi tavsiye ediyorum. Satıcılar ile sohbet de edebilirsiniz! Çoğu İngilizce biliyor ve herkesin çok ilginç hikayeleri var! 🙂


Tahta zanaat eserlerinin sergilendiği standlardan biri.10-ERİVAN’IN EN ESKİ MAHALLESİNİ KEŞFEDİN: KOND


Eski sokaklardan birinde bu Lada’ya rastgeldim 🙂


Kond, Erivan’ın en eski mahallesi. Dar arnavut kaldırımlı yollar, küçük taş evler ve sessizlik…

İlk bakışta Kond gözünüze biraz güvensiz ve tehlikeli gözükebilir. Ben de aynısını düşünmüştüm. Ama Kond tamamen güvenli ve sizin onu keşfetmenizi bekliyor! Şanslıysanız, bu küçük ve sessiz mahallenin yerlileri ile karşılaşıp onlarla sohbet edebilirsiniz.


Google Maps’te, mahalleyi saran daire yolu takip ederseniz Kond’un hemen hemen her noktasını görebilirsiniz. Hızınıza bağlı olarak, bu yolu tamamlamak 30-40 dakika arasında sürüyor.

Size önemli bir tavsiye, Kond’dan 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Aziz Hovhannes Kilisesi’ne de bir göz atmanız! Burası çok bilinen bir kilise değil ama Erivan’daki en sakin ve güzel kiliseleren biri. Diğer kiliselerde olduğu gibi, Aziz Hovhannes Kilisesi’nin bahçesi de antik eserler ve taş oymalar ile dolu. 


Ve anı ölümsüzleştirdim 🙂


Mahallede onlarca taş ev var.


Eski taş evlerin dışında böyle garip yapılar da görebilirsiniz.11-TELEFONU CEBİNİZE KOYUN VEERİVAN’NIN SOKAKLARINDA KAYBOLUN


Missak Manouchian Parkı’nda karlı bir sabah.


Yapmanız gereken şeylerden biri de, telefona bakmadan Erivan’nın sokaklarını keşfetmek! Eminim ki bu yolla, Erivan’da internette bulamayacağınız mükemmel noktalar keşfedeceksiniz! Eski Sovyet blokları, parklar, kafeler ve parklar sizi bekliyor!


Biraz klişe duyulabilir ama bir şehri keşfetmenin en iyi yollarından biri sokaklarda kaybolmak. 

Ermeniler bir çok noktada nereden geldiğinizi soracaktır. Onlarla keyifli sohbet edin. Ermeniler turistlerle muhabbet etmek için her zaman çok istekliler! Beni en çok şaşırtan şeylerden biri de genç neslin İngilizce seviyesi oldu. İnsanlar İngilizce’yi iyi konuşuyorlar Erivan’da. 

Benim Erivan’ın sokaklarında kaybolurken keşfettiğim noktalardan bazıları :))


Eski Sovyet binaları.


Keşif esnasında Bakeryerevan gibi sevimli kafelere de rastgelebilirsiniz 🙂 Şiddetle tavsiye ediyorum!


Mesrop Mashtots Caddesi. Akşam yürüyüşü için mükemmel bir nokta.


Circular Park’ta gördüğüm bir anıt.


Aziz Saint Sargis Vicarial Kilisesi’nin şapellerinden birinin köşesi.


Mavi Cami. Erivan’da yaşayan İranlı cemaat tarafından yaptırılmış.


BU GÖNDERİ İLGİNİZİ ÇEKTİYSE, DİĞER SEYEHAT ÖNERİLERİ VE SEYEHAT İLE İLGİLİ GÖNDERİLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!


OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!Follow Me On Instagram

Advertisements

One thought on “Erivan’da Yapılacak 11 Şey

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.