Spend a Day In Copenhagen, Denmark!

A Day In Copenhagen


Got a day to spend in the beautiful city of spires, Copenhagen, Denmark? See what sights, eateries and activities you must check!

1-START THE DAY WITH AN AMAZING BREAKFAST AT GRØD!

GRØD is an amazing cafe with mind blowing sorts of porridges, pokes and coffee! The place is quite small but it is indeed very cosy. Portions they serve are actually quite filling so even you opt for small  portion, it will fill you up for a few hours for sure! For an amazing breakfast, stop by this amazing cafe and taste their yummy stuff!

2-WALK THROUGH THE BIGGEST CEMETERY OF THE CITY AND VISIT ANDERSEN’S GRAVE (ASISTENS KIRKEGÅRD)

Asistens Cemetery is the biggest one in Copenhagen and perhaps all Denmark! Hans Christian Andersen being the most famous one, the cemetery has graves of many famous people. To be frank the place feels more like a park than cemetery. So it is not really a depressing place 🙂 After Grød, you can take a nice walk around the old cemetery! 🙂

3-PASS THE QUEEN LOUISE BRIDGE AND WALK THROUGH THE CANAL 

Upon visiting the cemetery, walk towards south to downtown area. Pass the beautiful Queen Louise Bridge and walk along the Pebling So Canal! This part of the city is very tranquil and I loved it very much! You might as well see geese, ducks and many other sorts of birds in the canal!

4-VISIT THE HISTORICAL ØSTRE ANLÆG PARK  

Østre Anlæg which was once a part of the old fortifications of the city, is one of the most alluring public parks in Copenhagen. It is literally a forest inside Copenhagen! Upon entering the park you will run into different birds and see many small ponds, this place is indeed a must-see in this city. 

5-TOUR THE 17-CENTURY FORTRESS KASTELLET

This pentagon shaped fortress is one of the most well preserved structures in Europe! This citadel now also serves as a public park because of its beautiful architecture and unique natural elements. Kastellet, having been spread over acres, is a perfect place to take walks!

BONUS PLACE! If you have time, I strongly recommend you to check out the medieval St. Alban’s Church abutting the Kastellet zone!

6-CHECK OUT THE LITTLE MERMAID STATUE RIGHT NEAR THE COAST

Inspired by Andersen’s story, The Little Mermaid Statue was built 106 years ago. It has been one of the most popular attractions in Denmark. As you can see in the photo, the statue is near the sea and the view is very nice from there. After visiting Kastellet, you can stop by this statue for sometime and witness the beautiful view 🙂

7-WALK AROUND THE MOST POPULAR SIGHT: NYHAVN CANAL 

Nyhavn is indeed the most popular sight of the city. This 17-century canal is the entertainment and waterfront area of Copenhagen. Buildings with different colors, authentic boats, amazing restaurants and marvelous athmosphere! This place was also my favorite spot in the city! As a joke locals say it doesn’t count if you haven’t been to Nyhavn! 🙂

8-VISIT THE KING’S GARDEN AND ROSENBORG CASTLE

King’s Garden is an alluring and enormous botanical garden in the middle of the city. Remaining from the 17th century, Rosernborg Castle is the old residence of the Danish Royal family. It is currently serving as a museum with a massive collection of artifacts of the royal family line of Denmark.

9-CHECK OUT THE BEAUTIFUL ROUND TOWER

Round Tower is the oldest functioning observatory in Denmark as well as Europe.It is possible to see the tower’s core by standing on a glass floor, 25 metres above the ground. Moreover, the scenery from the top is mind blowing. Copenhagen lies in front of you! 🙂


THANK YOU FOR READING!


CHECK OUT MORE OF THE CITY GUIDES AND TOP THINGS TO DO IN VARIOUS CITIES ON TRAVEL TIPS PAGE!


Follow Me On Instagram

Advertisements

Gavurkale Anıtı: Ankara’da Saklı Hitit Kalesi


Ankara’nın Bozkırlarında Saklı Hitit Kalesi ve Kaya Oymaları


ANKARA’NIN SAKLI TARİHİ HAZİNELERİNDEN Gavurkale hİTİT kALESİ VE kAYA OYMALARI, HAYMANA’YA BAĞLI DEREKÖY’ÜN YAKININDA BİR TEPENİN ÜSTÜNDE BULUNUYOR.

GAVURKALE

Ankara’da yaşayan bir çok kişi, şehrin sıkıcılığından ve şehirde yapacak bir şeyin olmadığından şikayet eder. Bu yüzden, bu yazı Ankara’yı sıkıcı bulan ve şehirde görecek yeni yerler arayanlar için bulunmaz nimet. Ben de internette yaptığım araştırma sonucu, hittitemonuments.com sitesinde Gavurkale kalıntılarını buldum ve bu saklı yeri keşfetmeye karar verdim.

Evimden 45 dakika uzaklıkta bulunan Gavurkale’yi en iyi seyahat dostum Ayesha ile keşfettik. Dereköy köyünden sonra yol, ilkel altyapı sebebiyle biraz sallantılıydı ama kesinlikle burayı görmek, arabamızın altında oluşan birkaç çiziğe değdi.

Gavurkale ve Kaya Oymalarının Kısa Tarihi

Gavurkale kaya oymaları 3 bölümden oluşuyor. Kalıntıların bulunduğu tepenin doğu kanadında, 2 insan tasviri oyması iyi şekilde korunmuş. Bu oymaların sol tarafında, bir hayli zarar görmüş başka bir tasvir var. Arkeologların görüşüne göre bu üçüncü tasvir oturan bir tanrı. Ziyaretiniz esnasında dikkatli bakarsanız, bu üçüncü tasviri görebilirsiniz. Kaya oymalarındaki insan tasvirlerinin, uzun – sivri şapkaları, kılıçları ve ayakkabıları var.

Kaya oymalarının sağ tarafında, kale duvarlarının kalıntıları var.

Gavurkale, ilk olarak 1930 yılında arkeolog H. H. von der Osten tarafından keşfedildi ve kazıldı. Arkeolojik çalışmaları sonucu, Profesör Osten, Gavurkale’nin dini amaçlar ve cenaze töreni işleri için kullanıldığı kanısında vardı. Kalıntıların arka tarafında bulunan ve blok taşlarla kapanmış büyük oda, bu tepenin içine doğru giden bir tünelin olduğunun kanıtı olarak gösterildi.

Kalıntıların arkasında bulunan, taşlar tarafından kapanmış oda.

Kapalı odaya giden yol. Kazılacak hala çok yer var.

Gavurkale’nin uydu görüntüleri. Eski yapıların silik zeminlerini ve bölgeyi saran duvarların kalıntıları görebilirsiniz.

1993, yılında Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, Gavurkale’de detaylı bir kazı çalışması yürüttü. Çalışmanın ilerleyen safhalarında edinilen bulgulara göre Gavurkale’nin, Profesör Osten’in 1930’da belirttiğinin aksine çok daha büyük ve mimari açıdan gelişmiş bir yerleşim yeri olduğuna karar verildi.

Tepenin etrafını saran antik şehir duvar kalıntıları, bölgenin çok daha geniş bir yerleşim yeri olduğunu gösteriyor.

Kazılar esnasında tepenin eteklerinde bulunan yüzlerce Hitit seramiği, tepenin yüksek duvarlar ile çevrili olduğu ve birçok büyük yapının da bir zamanlar burada ayakta olduğunu işaret etmektedir. Uydu görüntülerinde bölgede bulunan kalıntılara bakıldığında, Gavurkale’nin etrafını çevreleyen küçük köy, gözetleme kuleleri ve askeri karakol gibi yapıların olduğu görülmektedir.

Explore Gavurkale - Ancient Hittite rock carvings and remains of an old significant castle. Check out the ancient mysteries of Anatolia!

Kazılar esnasında bulunan ve bölgenin yerleşim yapısına göre çeşitli teorilerin oluşmasına sebebiyet eski taş bloklardan biri.

Gavurkale’ye Ulaşım

Dereköy yoluna kadar ulaşım rahat ama köyden sonra asfalt bitiyor ve toprak yol başlıyor. Dereköy, bölgenin genel düz arazi yapısının aksine alışılmamış yapıda kaya tepeler ve küçük vadiler ile çevrili. Bu sebeple, ana yoldan Dereköy yoluna sapıldığında, insan farklı bir dünyaya girmiş gibi hissediyor. Dereköy çok ıssız, biz köyden geçerken kimseyi görmedik.

Gavurkale, bozkırların ortasında bir tepenin üstünde bulunuyor

Gavurkale’nin hemen yanında geçen bir dere var.

Köye ulaştıktan sonra, 2 kilometre ilerdeki yol ayrımından, bozuk yola saptık. Bu noktadan sonra Gavurkale antik kalıntılarının bulunduğu tepeyi ufkun ilerisinde görmeye başladık. Tepeye yaklaştığımızda bir meşenin altına arabamızı park ettik ve 20 dakikalık çetin tırmanışa başladık. İyi korunmuş kaya oymaları ve antik kalıntıları gördüğümüzde ise büyülendik!

Kocaman kaya parçalarının aralarından Gavurkale’ye doğru tırmandık

Tepeye yaklaşırken gözümüze büyüleyici kaya oymaları çarptı.

Gavurkale’yi Keşfediyoruz

İlk bakışta bizi büyüleyen kaya oymalarının, yüzyıllar boyunca doğa şartlarına ve defineci akınlarına rağmen bu denli iyi korunmuş halde günümüze ulaşmış olması bizi çok şaşırttı. Yeni bir yer keşfetme heyecanıyla dolu olduğumuz için tırmanış bize çok yorucu gelmedi. Kaya oymalarını ve kale duvarlarını keşfettikten sonra tepenin arka tarafına doğru ilerledik ve büyük bir kısmı toprak altında bulunan antik yapılarla karşılaştık.

Kaya oymaları ve kale duvar kalıntıları

Eski Hitit yapılarının silik zeminleri ve duvar kalıntıları

Gavurkale gibi saklı bir hazineyi keşfetmek ve bu alanda yürüyüş yapmak unutulmaz bir deneyimdi. Gavurkale tepesindeki kalıntılarının dışındaki düz arazilerin de kazılmayı bekleyen sayısız yerleşim yeri ile dolu olduğuna eminim. Özellikle, tepeden aşağı araziye doğru bakıldığında, gün yüzüne çıkmayı bekleyen bir çok yapı olduğunu görebilirsiniz.

Eğer siz de Ankara’da yaşıyor ve ilginç bir yer keşfetmek istiyorsanız, Gavurkale’ye göz atın derim. Arkeoloji & tarih meraklısı bir okur iseniz, umarım bu yazıyı beğenmişsinizdir!


Stanoz: Ankara’da Hayalet Ermeni Köyü” yazıma da göz atmayı unutmayın!


OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLERFollow Me On Instagram

Tazi Canyon: Hidden Wonder of Antalya


Hidden Gem of Antalya: Tazi Canyon


Antalya is one of the most bustling tourism hotspots in Turkey. It is a busy seaside town with countless ancient Greek & Roman cities, paradisiacal beaches, picturesque mountains and world class resorts. Many know about the main spots of this flourishing city but nobody really knows about the hidden gems of the region. In this post you will be introduced one of the most picturesque and marvelous spots of Turkey: TAZI CANYON!

Can you believe such place has existed and nobody but a couple of locals knew about this place until last year?

About Tazı Canyon

Tazı Canyon is a breath-taking natural wonder that is located within the borders of Köprülü Canyon Natural Park. It stands only 10 kilometres away from the rafting center of Köprülü Canyon Natural Park. The canyon has recently become popular after the smartphone company Huawei promoted it in a commercial. Some locals told us that this canyon hosted very little amount of tourists before the Huawei commercial, most of them being foreigners. However now, with its 300-meter-long walls, Tazı Canyon hosts hundreds of visitors each day.


Walls of the Canyon reach up to 400 meters! Let alone Antalya, one of the most steep ones in Turkey!

Getting There

Road from Köprülü Canyon Rafting area is pretty fine. However after the first bifurcation, road leading to Gaziler village is asphalted but pretty narrow. Upon reaching Gaziler Village which is a kilometer away from Tazı Canyon, you are adviced to park your car at the parking lot unless you have an off-road vehicle. Parking is free of charge but locals might ask a small amount like 5 liras which is less than a Euro. From that point, you can either go the rest of the road by foot or rent a quad bike for 50 liras (less than 10£ for round trip). Ayesha and I went the rest by off-road quad bike which was super fun.


Ayesha and I riding quad bike in the forest

Exploring Tazi Canyon

Flora and fauna are pretty rich in this heavenly area. Bear, bobcat, caracal, wild boar, deer, fox, wolf, badger, rabbit, lynx, snake, rock eagle and vulture are some of the predators and animals living in this area. During our visit, Ayesha and I saw a couple of eagles and a huge vulture near the cliff. The forest on the sides of Canyon is so dense and flourishing that it offers such a picturesque view. I have been to countless places in Turkey, however I haven’t witnessed such a natural wonder!

Many visitors only come to Köprülü Canyon Natural Park for rafting and to chill alongside the stream, unfortunately nobody really visits Tazı Canyon. I strongly recommended you to stop by this marvelous wonder upon visiting this area! Within a year, Tazı Canyon has become one of the top attractions of Antalya.


There is a small stream flowing through Tazı Canyon

-! Warnings !-

Since Tazı Canyon has recently become a popular spot for visitors, there are no signboards or warnings about the perils you might face. The most instagrammy spots are the big boulders bordering the 300-meter steep cliff so you are advised to be really careful. Moreover, the big boulders people step on for more likes on Instagram are quite slippery due to small weeds growing on them, so please be cautious!

An additional advise would be about the road after Gaziler village, if you come here by an automobile leave your car when the asphalt ends and walk 15-20 minutes to the Canyon for the rest of the dirt road would be so challenging for your car.

Where exactly Tazi Canyon is located?

Click To Watch The Huawei Commercial With Tazi Canyon In ItIF YOU ENJOYED READING THIS POST, THEN YOU SHOULD CHECK OUT MY POST “STANOZ: REMNANTS OF AN OLD ARMENIAN VILLAGE IN ANKARA!”THANK YOU FOR READING!Follow Me On Instagram

11 Amazing Hidden Gems Of Rome, Italy


11 Hidden Gems Of Rome


Rome’s worldwide famous attractions are known to many, but how many people actually know about the secret gems of this alluring city? Here are the 11 hıdden gems of rome!

1-Street Grafitti in Piramide

This door is the most significant spot around the area

Rome perhaps has one of the most bustling and vivid streets in the world. Especially a bit further from downtown, you might stumble upon some marvelous grafitties and street art. Piramide area accommodates the most remarkable art works in Rome. A couple of streets near Gazometre structure abound with unique art works. If you to visit Rome, make sure you pay a brief visit to this memorable spot!

Windows representing the eyes of the homeless

Even the old Pope is here

2-Non-Catholic Cemetery

These meticulously carved statues will leave you in marvel

Who would expect that there is a non-Catholic cemetery in Rome that looks like a fantasy world! This place blew my mind when I checked it out! Without any fore information, I ran into this cemetery on Google Maps and it certainly fulfilled beyond my expectations.

This is a small but a marvelously built non-Catholic graveyard with artisanal tombstones and meticulously built religious statues. As you might expect, there is no entrance fee so feel free to roam as you wish. There are also some benches where you can rest and watch the beautiful view.

Old tombstones…

Small paths in the cemetery are very well-organized

Grave of a young a lady…

All tombstones are very uniquely designed

You might as well take a rest on the benches

3-Small London (Piccolo Londra)

Taken from anamericaninrome.com

Would you like to explore Small London in the city amongst the traditional Roman streets and Italian shops?

Small London also known as “Piccolo London” among locals is a small street in Flaminio district which has houses designed in traditional London style on both sides of the road. This street that was once designed to bring new urban excitement to the city now serves as a hidden gem waiting to be explored more.

4- Tor Marancia Street Art

22 marvelous and unique artworks covering the façades of apartments in the vicinity of Quartiere XX Ardeatino! I found out about this place while I was digging into hidden gems of Rome. Having been located a bit further from the Garbatella vicinity, this area is actually quite calm and peaceful.

Quartiere XX Ardeatino is a residencial area with some beautiful street settings. Upon wandering around, you will be seeing some old Italian grandpa’s chatting and playing chess or some other locals who enjoy their never-ending siestas in parks, small espresso bars.

It is unbelievable to see such cool wall paintings!

Another block with unique art works in it!

5-Parco degli Acquedotti

Remains of aqueducts with sunset in the background

This is a vast park stretched through the suburbs of Rome with well-preserved remains of huge aqueducts which were built during the Roman era. In this day and age, this huge park is a popular spot for locals for dog walking, taking walks, cycling or having picnics. Once you visit Parco degli Acquedotti, you will be seeing many locals but not a lot of tourists. Park has an extensive network of hiking paths so be ready for a picturesque walk!

Reaching there is simple, take the metro in A line and get off either at Lucio Sestio or Giulio Agricola or Subaugusta. These metro stations are located equally far away from the park which is not more than a 10 minute walk.

Park is vast and offers various archeological ruins to its visitors

You see many locals taking walks along the narrow dirt paths covering the park

6-Ruderi di Galeria Antica

Entrance of the city.. Pretty well-preserved isn’t it?

Be ready to meet Ruderi di Galeria Antica: ruins of an ancient town built by the Etruscans hidden inside a forest near River Arrone in Rome Metropolitan Area! Having been deserted for decades, the ruins of this ancient town have been reclaimed by nature!

Ruderi di Galeria Antica is located at a completely isolated place inside woods so it will be very isolated when you visit there. Just you and ancient ruins. I believe, this ancient site is one the most mysterious hidden gems of Rome.

Surprisingly NO ONE KNOWS this breath-taking place. If you dont have a car (like me), it might be a bit cumbersome to reach Ruderi di Galeria Antica. However, I strongly recommend you to add this place to your “to see list””

There are some advanced structures like this one..

One of the most unique spots I have ever been to!

7-Porta Portese

The historical gate

The biggest market in Rome where you can find more or less everything from ancient goods to spare car parts, from books to shoes and from household stuff to clothes…

It stretches from the ancient Roman gate of Porta Portese along Via Portunese. The market is so vast and crowded that you might even get lost. Obviously the prices here are below average. Even if you dont want to buy anything, just walk along the stalls and experience the Roman style outdoors market.

The bustling Sunday crowd in the market

8-Garbatella

Garbatella with its unique terrain of buildings.

Garbatella is one of the first places comes to mind when one speaks of the authentic & characteristic neighborhoods in Rome. My favorite one among the 11 hidden gems of Rome!

Old beautiful Roman houses, beautiful courtyards, streets abounding with cool artworks and small Italian cafes.. This is a brief summary of Garbatella. In fact, exploring the streets and grabbing some stuff to eat are the ultimate fun things to do in Garbatella.

Yard of an old building

Definitely explore the streets of this authentic neighbourhood

9-Corte Suprema di Cassazione Building

Taken from anamericaninrome.com

The unique enormous building of Supreme Court (Palace of Justice). This building resembles an ancient Roman palace rather than an Italian Governmental building. With its unique style of architecture and meticulous ornaments, the structure stands out even from miles away.

10-Tiber Island

St. Bartholomew’s Church

Tiber Island is a small island located on Tiber River sandwiched between the stylish Trastevere neighborhood and Municipio 1. This cool unpopular spot has a small hospital and a church with remarkable beauties in it.  

What makes this island special? Apart from it’s amazing location and beautiful scenery of Tiber it presents, the small Church of Saint Bartholomew has multiple small chapels inside that are devoted to prominent Christians and priests who were killed in different parts of the world for their beliefs. Personal belongings of the prominent Christian martyrs are displayed in every chapel.

The church itself is adorned with marvelous paintings and meticulously carved statues. Once you visit here you will not be able to take your eyes away from walls.

Belongings of a Christian prominent who was murdered in Asia for his beliefs

Tiber River from the bridge

11-Rome War Cemetery

Tombstones of Commonwealth soldiers

Did you know that within ancient Aurelian walls there are 426 graves of the Commonwealth soldiers who died during the liberation of Rome in 1944? This small but a significant cemetery represents great importance since these soldiers played an gallant role for Rome’s liberation from Axis forces.

Having been located in a remote area, it might he a bit cumbersome to find the entrance of the cemetery so just stick with Google Maps. This cemetery is very tranquil and peaceful so you might as well sit on benches to relax.

The information board which can be seen at the entrance of the cemeteryIF YOU ARE INTERESTED IN POSTS ABOUT ROME – ITALY, CHECK OUT THE DAY TRIP TO THE ITALIAN SEASIDE TOWN OF OSTIA POST AS WELL!


THANK YOU FOR READING!


Follow Me On Instagram

Gavurkale: Forgotten Hittite Ruins in Ankara


Exploring The Ancient Hittite Carvings On A Hill In Ankara


Gavurkale is an old Hittite castle monument dates back to 14th century B.C Great Hittite Empire period. 2 well-preserved rock carvings of human figures and an eroded carving of a sitting child on the crest of a hill are the most notable features of Gavurkale. This significant landmark is located at a remote village in ankara

GAVURKALE

Many of my friends including expats complain how dull Ankara is and they always say there is barely enough to do in the city. So this post is quite handy for anyone who wants to explore the hidden gems of Ankara as well as the history & travel enthusiasts who want to get to know a new cool historical spot! Before I headed for Gavurkale, I checked out this useful website hittitemonuments.com, where you can also find many amazing spots with ancient Hittite monuments all over Turkey.

Having been located at a 45 minute distance from my home, I decided to visit Gavurkale with Ayesha a.k.a the best travel partner. The ride was a bit bumpy due to bad infrastructure starting from the village of Dereköy. Our car might have a few small dents on the bottom however it was certainly worth all the hassle.

Brief History Of Gavurkale Monument And Rock Carvings

Gavurkale carvings depict three deities. On the rock face two large human figures are visible and quite well-preserved. The visible figures have pointed hats, swords and shoes. Third and smaller one is not very visible since it was damaged throughout centuries so one should pay lots of attention to discern it.

Alongside the carvings, there stand the old fortifications and wall blocks

Gavurkale was first properly studied by H. H. von der Osten in 1930. He proposed that this significant landmark was used for funerary affairs. The finding of a big room in the back of the carvings suggested that there is a path which is blocked now that leads inside to the interiors of the hills.

The poorly excavated big room behind the fortifications

The path leads to the room. There is still a lot to excavate.

Satellite image of the are. You can can spot the slight signs of old housings on the bottom and you can discern the remains of the fortifications on above.

In 1993, Bilkent University conducted an elaborate research in the area. Upon the advancement of the research, it was concluded that Gavurkale is actually a way more complex architectural complex that H.H von der Osten had suggested back in 30s.

The old fortifications surrounding the hill allude that the architecture here is much more complex!

Due to the findings of countless Hittite ceramics on the bottom of the cliff, it was concluded that a castle or a sort of fortification had accompanied the rock carvings along the centuries. Apart from this, the satellite images allude that there are some other settlements surrounding Gavurkale which are probably houses of the old Hittites.

Explore Gavurkale - Ancient Hittite rock carvings and remains of an old significant castle. Check out the ancient mysteries of Anatolia!

Here is one of the old wall blocks were found during the excavations which revealed different theories about the area.

Getting There

Until the village of Dereköy, the trip was comfortable but upon reaching the village, the road got so bumpy. Dereköy felt like a completely different place because it abounds with steep rock hills and strange rock formations which cannot be seen often around that region. The village was very secluded and quiet and we didn’t see a soul while passing by.

Gavurkale is located at a hill on a vast lowland.

There is a narrow river passing near Gavurkale

After the village we drove for 2 more kilometers and took the first turn which lead us to a dirt road. Starting from that point we could discern the steep hill where Gavurkale carvings and ruins are located. When we got close enough, I pulled over under an oak and we were ready to climb. It took us around 20 minutes to pass the large field abutting the hill and to reach the crest. We were breathless for the well-preserved carvings and ruins we saw!

Climbing the hill amongst the large boulders

After some point we saw the marvelous carvings.

Exploring Gavurkale

At the first glance we got marveled at what we stumbled upon. 2 well-preserved carvings survived throughout the centuries despite nature and unruly treasure hunters who ruin archeological sites each day. Gavurkale is situated at the crest of a hill on lowlands. Therefore it is not hard to spot the hill once you reach the area.

The carvings and the fortification ruins from close-up.

The hike was not very exhausting since we had been super hyped to do some rural exploring. Once we checked out the carvings, we proceeded towards the back part of the hill were we stumbled upon the unearthed bases of some old stone structures.

The bases of old stone structures I was mentioning above

It was really an unforgettable experience to explore an area like this which still awaits for a proper excavation. Let alone this hill, also the surrounding parts of the lowlands must be full of old Hittite ruins . Upon taking a look from the tip of the hill, one can easily spot some peculiar rock formations buried under the soil .

So if you reside in Ankara and if you want to explore a cool different place, then take a ride to Gavurkale to be marveled by mysterious ruins! If you are a history & archaeology enthusiast, I hope you enjoyed reading this post!


IF YOU ENJOYED READING THIS POST, THEN YOU SHOULD CHECK OUT MY POST “STANOZ: REMNANTS OF AN OLD ARMENIAN VILLAGE IN ANKARA!”


THANK YOU FOR READING!Follow Me On Instagram

Kiev: The City Inside A Huge Park


Tips On The Greenest City In Europe: KIEV


Hey folks! I have been currently studying Russian in Kiev for almost 2 months. Since I have been travelling and exploring different places every day, I thought that writing a detailed blog post about Kiev would be pretty cool! In this post, I will be giving heaps of information about this heavenly city; major sights, unpopular places, restaurants, daily life, transportation etc. I will try to write everything briefly so that reading will not become a cumbersome business for you.


Since 2014, Ukraine has been a rising economy and gradually becoming one of the popular tourist destinations in the world. As of 2018, Ukraine was ranked as the 23rd most touristic country in the world. In comparison with the other European countries, Ukraine is unbelievably cheap! I myself still can not believe how budget friendly Ukraine is. So why not discover this marvelous country! Have fun reading the post folks!

MAIN SIGHTS


1-GOLDEN GATE


Oldest remaining fortification of the Medieval Kievan Rus


Golden Gate also known as Zoloti Varota is literally the heart of the city! Regarded as the main entrance and one of the survived fortifications of the medieval city (a.k.a Kievan Rus).

The monument of the grand prince of Kievan Rus Yaroslav the Wise is erected right in front of the monument. The area is quite picturesque! There are many restaurants (Tre Branshe being my favourite!) and beautiful streets around the area.

When you reach there, you should definitely take a long walk around gate without checking Google Maps or any location providers. Here is also spot to connect to the other central areas of the city. Just get lost in the beautiful characteristic streets of central Kiev! 


Also there is a small cute cat statue near Golden Gate 🙂
2-ST. SOPHIA’S CATHEDRAL


One of the most impressive cathedrals I have ever seen!


When it comes to St. Sophia’s Cathedral, it does matter if you like history or architecture, this place definitely deserves a visit! This glorious 11th century cathedral stands at the heart of the city. Being located 10 minutes away by walk from Golden Gate, St, Sophia’s Cathedral awaits for you to explore it’s biblical depictions, paintings and carvings on the walls. This religious complex is the first heritage site in Ukraine which was recognized by UNESCO. It’s for sure that you will be amazed by the meticulous work on the walls!  If you want to get a pass for the enormous bell tower that abuts the churchyard, you will be paying a bit more extra. I personally recommend for you to pay a few more dollars and witness the marvelous view of Kiev from the top of the historical tower.

PRICES $

50Hr for for adults, 20Hr for children and students.

Entrance to the Bell Tower costs 10Hr/6Hr 


WORKING HOURS

Friday-Tuesday:10am-6pm

Wednesday:10am-5pm

Closed on Thursdays


Interior of the church. Full of marvelous Slavonic ornaments and wall paintings.


The watch tower laying the marvelous view of Kiev on your feet!3-ST. MICHAEL’S GOLDEN-DOMED MONASTERY


Seeing the monks and witnessing the way they live takes you hundreds of years back in time!


This is an alluring monastery complex that is located 7-8 minutes away walking distance from St. Sophia’s Cathedral. By some people, it is seen as a lesser tourist attraction than St. Sophia’s Cathedral. Well I strongly disagree with that. In the monastery, you will get the chance to see the monks who have been living and maintaining their theological studies. For sure, it is quite interesting to witness these ascetics’ lives as well as visiting the golden-domed monastery. Golden Gate, St. Sophia’s Monastery and St. Michael’s Monastery can be combined in a single walking route. Since they are all located pretty close to each other, it is quite possible to cover these spots together.

WORKING HOURS

Open 08:00 – 19:00

Daily services at 08:00&17:00, Sundays at 08:00&10:00&17:004-ST. ANDREW’S CHURCH AND ANDREWSKY STREET


St. Andrew’s Church and the view of the beautiful Andrewsky Street!


In Kiev, there are numerous observation decks where you can have great views of the city. However, St. Andrews Church was my favourite. The church is located on top of the beautiful Andrewsky street which is another alluring spot of the city with many beautiful shops and stalls with traditional artworks of Ukranian artisanship and antique stuff! The observation deck, which is literally the platform surrounds the church, gives you a unique view of Podol Area and Dnieper river. Since the church is under restoration, you can only go up to the observation desk which costs 10 Grivnas (around 30 cents which is nothing!).

PRICES $

10 Ukranian Grivnas (around 0.30 Cents which is practically nothing!


WORKING HOURS

Open 09:00 – 18:00 everyday

Closed on Wednesdays!


Andrewsky Street with cool antique stalls and cafes!5-AV FOMIN BOTANICAL GARDEN


It’s a bit neglected but still a marvelous spot.


My favorite park in Kiev! Once you enter, it makes you feel like you are miles away from the city! There are many different trees from different parts of the world. And there are many squirrels! It is a marvelous place to take walk! To me it really reminds of some sort of a Lord of the Rings set. The park is beautiful in every season however in autumn this place becomes epicly marvelous! Different shades of orange, decidious leaves covering the ground and cool autumn breeze in the air… Utterly mind blowing! One should not skip this place! The park is located right in front of the Universitet metro station.


I guess this must mean something in contemporary art6-TARAS SHEVCHENKO PARK


Scenes from park and the pancake stall that you must check out! 🙂


This one is very close to A.V Fomin Botanical Garden. It literally takes 5 minutes by walk. Taras Shevckenko Park is located in front of the Taras Shevckenko National University. In the park, there is a traditional Ukranian restaurant named O’Panas which is one of the best in Kiev. However right know I will only be mentioning about the outdoors small pancake stall of this restaurant. One of my favorite things to do in Kiev is to get sweet pancakes and a cup of coffee from that stall and sit on one of the benches in the park. They have amazing sweet and salty pancakes which cost around 15 Grivnas (around 50 cents!!). Unbelivable isn’t it?


The pancake stall I was mentioning!
7-PODIL DOWNTOWN


You will run into unique street scenerios in Podil.


Podil is actually a big vicinity where there are many restaurants, cafes, minor sights, old streets etc. If you go to Andrewsky Street, it will connect you to Podil area as you go further. Grab some chocolate at Lviv Handmade Chocolate Factory located at the end of the Andrewsky street! 🙂 It is also so much fun walking around Podil and explore the old streets. Furthermore, there are numerous old buildings remaining from the Soviet Era which contributes to the cultural and architectural diversity of the city. The famous Chernobyl museum is also located in Podil!


Near the river.


Podil downtown!8-CHERNOBYL MUSEUM


It is a small museum but the overall exhibition is actually pretty informative and cool!


This cool museum is in Podil. The exhibition and simulations are very professional and interesting but every single text and every piece of information is either in Russian or Ukrainian. So I would highly recommend you to make a quick research before you visit or ask for an English audio guide. The entrance is 10 Grivnas (30 cents). The 3D simulator of the Chernobyl Disaster is 30 Grivnas to watch which I recommend strongly! Even if you do not make a research about the disaster, more or less you will understand the story behind the displayed artifacts, since the exhibition is visually quite rich.

PRICES $

Entrance is 10 Ukranian Grivnas. 30 Grivnas extra if you want to take photos.


WORKING HOURS

10.00am-18.00 pm everyday

Closed on Sundays!


Many authentic artifacts from Chernobyl are displayed at the museum.


Uniforms and gas masks used by firefighters during the disaster9- KIEV PECHERSK LAVRA


The church and the magnificent underground caves where monks still practice their daily rituals


Kiev Pechersk Lavra (also known as the Kiev Monastery of the Caves), is a historical Orthodox Christian monastery which is located on a large hilly area next to the Dnieper River. I find this place amazing and very intriguing. There are passes for the different parts of the territory and the prices differ depending on the areas you want to visit. I would personally recommend you to see three places: Uspenski Cathedral, Great Lavra Bell Tower and the most importantly The Pechersk Caves. The area is famous chiefly due to the underground caves where ascetic monks lived throughout the centuries. There are coffins with glass ceilings where you can see the parts of the mummified bodies of saints. The tunnels are quite small and frowsy. Also the air gets pretty stuffy as you do deeper. Long story short, when you go there, a spooky athmosphere will be waiting for you. However, words are really not sufficant to describe the experience. Walking through the tunnels where the only light source is candles and seeing the mummified saints were one of the most unforgettable experiences I have had in Ukraine so far.

PRICES $

Ассess to the territory 30 Grivnas

Access to the Cathedral of the Dormition Bell Tower 60 Grivnas

Access to the Cathedral of the Dormition Bell Tower 30 Grivnas (student discount)

Amateur photo shooting at the territory 200 Grivnas

Amateur video shooting at the territory 400 Grivnas

For all the prices go to: http://kplavra.kiev.ua/en/node/413


WORKING HOURS

09.00am-19.00 pm everyday! 


It is quite a big religious complex. I took me a couple of hours to cover all the spots.10-THE MOTHERLAND MONUMENT AND THE MUSEUM OF GREAT PATRIOTIC WAR


The vast Motherland Statue. You can imagine the size of the statue by taking me as reference point.


The Motherland Monument is an enormous statue which is dedicated to the national heroes. The Museum of Great Patriotic War is underneath the statue. When it comes to the uniqueness of the exhibition and the way the artifacts are displayed, I have rarely seen such a cool museum! Moreover, there is a big and a elaborate exhibition about the war that has been going on in Eastern Ukraine since 2014. However, the museum is chiefly about the 2nd World War and Ukraine’s resistance against the Nazi’s. One important point about the museum is that there are detailed information cards in English at the entrances of every hall which help you to understand the stories of the artifacts and themes of the halls.

PRICES $

Аdult 20 Grivnas

Students 5 Grivnas

Audio Guide 50 Grivnas

Excursion 100 Grivnas


WORKING HOURS

10.00am-18.00 pm Monday-Friday

11.00am-19.00 pm Saturday-Sunday 


From 2. World War to ongoing Crimea dispute you can find amazing exhibitions in the museum!


Old artisanal statues representing the Heroic Defense by Soviet Army.


Remains of the wreck of a Soviet war plane11-MAIDAN NEZALEZHNOSTI AND KRESCHATIK STREER


In evenings, Kreschatik is only open for pedestrian traffic so you can take very fun walks.


Kreschatik is perhaps the most popular street in Kiev which abounds with restaurants, cafes, bars, shops, mini coffee kiosks. At the end of the street the famous Maidan Nezalezhnosti  is located where the 2014 Protests took place. Maidan is vast and it is pretty fun to walk around, take photos, drink coffee etc. 

One quick reminder! Beware of the scammers who approach tourists and use different tricks such as the wallet trick. If someone hands you a wallet full of money and tells you that you dropped your wallet. Don’t ever get the wallet. Just ignore them. It is a very common scam which will make your trip quite unplesant when 4-5 other men come and tell that it is actually their wallet and you stole them. Do not pay attention to them and keep enjoying the city!


Grab yourself a cup of coffee along the way from one of the small coffee stalls.


The square is also picturesque but beware of scammers who target tourists.


HIDDEN GEMS OF KIEV

Upon finishing the main tourist attractions in 2 weeks, I started to explore the different vicinities of the city. I have been to countless breathtaking places! If you are planning to stay in Kiev a bit longer, you may also consider to see the places that I have mentioned below.Undoubtedly, these places will give you something far more interesting than a classic tourist experience. 

1-M.M HRYSHKO BOTANICAL PARK


Japanese, Korean, Chinese, Nepalese gardens and many other different plants…


This park literally blew my mind! The biggest one in Kiev! It takes minimum 2 hours to see all of the park properly. One additional suggestion from me to you would be to visit the Trinity Monastery of Saint Jonas in the park. While I was wandering, I witnessed an unforgettable preeching in the monastery, accompanied by the choir consisted of the brothers of the monastery. It was truely a unique experience! In the garden, there are information boards in English as well. 

PRICES $

Adults 40 Grivnas

Students 20 Grivnas


WORKING HOURS

8.30am – 9pm everyday


It is not very crowded so you will be amazed with how tranquil the place is.

2-MARINSKY PARK & MARINSKY PALACE


There are also a bunch of small coffee stalls where you can get pretty tasty coffee and snacks!


The park is located on a hill near Dnieper River. Marinsky Park does not have many visitors even though it is right in the centre. Most of the time, it is very quiet and tranquil. Also it is very clean. The park is followed by the enormous Marinksy Place; currently a vacant structure which is the offical ceremonial residence of the Ukranian Presidents. Moreover, there a few coffee stalls where you can get some beverages and enjoy the park.


Especially in winters the park becomes very beautiful
3-THE RAINBOW ARCH & TROLLEY ACROSS DNIEPER RIVER


The famous rainbow arch lit at night.


Friendship of Nations Arch dedicated to the unification of Russia and Ukraine within the Soviet Union. The colors of the arch illuminate as a rainbow at nights. Furthermore, there is a huge observation desk where you can witness the alluring view of the vicinity of Podil. However, the most fun thing to do is to zipline across Dnieper by the trolley which is located on the right side of the observation desk. It costs 200 Grivnas per person (7.5 dollars). I highly recommend it to the ones who like visceral experiences!

PRICES

Crossing the river with zipline costs 200 Grivnas per person


The view is amazing here! Moreover crossing the river with zipline is quite a visceral experience!
4-PISHOKHIDNYY BRIDGE & EXPLORING THE VAST ISLAND


This place is perhaps one of the most unknown areas of Kiev.


Pishokhidnyy is a pedestrian bridge right in front of the Rainbow Arch observation deck. If you decide to cross the river by the trolley, you will be seeing the bridge below. It connects western Kiev to the biggest island on Dnieper River.

This vast island is covered with a dense forest which feels like a fantastic film set while you are wandering it. Upon crossing the bridge, the road will bifurcate, however you should keep going stright and follow the main road. You will be walking through one of the most fascinating walking trails in Kiev. As you go further in the forest, it gets a bit hard to believe that you are actually in a huge city with the population of 5 million. Going back is pretty easy too; you can either walk back the way you have walked or keep going straight until you see the big Moskovsky Bridge where you can cross back to the mainland.


It feels like you are walking around a vast forest.


It gives you so much peace to walk along the path and listen to the nature.5-PINCHUK ART CENTER


I am not a fan of contemporary art myself but I loved this museum!


Pinchuk Art Center is a contemprory art exhibition center that is located at the end of Kreschatik Street, right near the Bessarabsky Market. It is a pretty popular place in Kiev so in case you can’t find it; ask anyone and they will show you where it is. Personally I am not a big fan of contemprory art, nonetheless I think this place is a must see. The content of the exhibition is very interesting and intriguing. The entrance is also free. It literally takes less than an hour to finish the exhibition. On the 6th floor, there is an amazing cafe with delicious food and coffee named One Love Coffee. Do not leave here without having a cup of coffee in One Love Coffee!

WORKING HOURS

12pm – 9pm everyday

Closed on Mondays.


The works and projects created by modern Ukrainian artists are actually very intriguing.

6-VSTAVKOVYY CENTER


Do not leave here without trying out some street food at stalls! 🙂


Vstavkovyy Center is a big park complex with many facilities in it. It is one of the most picturesque areas of Kiev. In the park, there are many buildings used for different purposes such as fairs, exhibitions, conferences, movie screenings, various other events etc. Since the paths are very wide in the area, you can rent bikes at the entrance and see the area while cycling. My favourite thing in the park is the food stalls. I would recommend you to go there feeling a bit hungry so you can have a small feast. From traditional Ukrainian to Georgian, from American to German, you can find various types of food for reasonable prices. Park is connected with a vast forest area which feels like a film set while you walk in it. When you are done with the main area, just get a cup of tea/coffee and take a short walk in the forest 🙂


There are many places for barbecue7-FOUNDERS OF KIEV MONUMENT


All hail the glorious Vikings! The founders of Kiev!


This fascinating monument is right near the Dnieper River. It literally takes 8-9 minutes from the back exit of Pecherska Lavra to the monument by walk. The monument looks glorious with Dnieper River in the background. For the ones who love taking photos (like I do!) this place is a great spot to take cool photos. Upon visiting the monument, I would recommend you to take a walk by the river towards the Dnieper Metro station where you can take a metro back to downtown.


It is also a popular spot for couple to have their wedding photo shoots. Two couples came here during my visit. A bit odd tough!


View of the river8-MUSEUM OF HISTORY


This museum was surprisingly very cool!


This is a small museum with a unique exhibition about the history of Kiev starting from the early ages of humanity. Moreover, there is proper English information which helps you to understand everything! The entrance is 40 Grivnas for adults and 25 Grivnas for students. Completing the exhibition takes 45 minutes-1 hour. I think a short visit to this museum would be cool!

PRICES $

Adults 45 Grivnas

Students&Children 30 Grivnas


WORKING HOURS

11am – 7pm everyday 

Monday 11am – 4pm


Old relics remaining from the different eras of Kiev.9-DREAM AQUARIUM


The aquarium is in the Obolon District which is pretty fun to explore!


This is a huge aquarium that is located in Obolon area which is quite far from the center. However, it is right next to the Minsk metro station so it will not be hard for you to go there. The entrance fee is 250 Grivnas for adults and 150 Grivnas for students. For sure, it will be a different experience for you!

PRICES $

Adults 250 grivnas

Students 150 grivnas


WORKING HOURS

11am – 10pm everday!


Also it is always worth exploring malls so you should also check out this cool place!10-PARK LANDSCAPE ALLEY


Old authentic Soviet blocks abutting the cool artsy park.


Damn, I love this place! It is a charming public park with some cool local artwork, including abstract sculptures & mosaics. It is open 24 hours. It does not require a lot time and the park will surely amaze you!


This hidden spot is very beautiful.


Many artworks, cool mosaic portraits covering the walls


As expected you can find many small coffee stalls along the walk12-HOLOSIIVS’KYY PARK


Sviato-Pokrovskyi Golosiiv Monastery


So far, I think it is very clear for everyone that Kiev is an amazingly green city. Surrounded with parks, botanical gardens, lakes etc. Holosiivs’kyy Park is one of them! The park lies beyond the exit of the Holosiivska Metro station. The area is quite vast and harbors small and big lakes in it. For me, one of the most picturesque and interesting places in the park is Saint. Pokrovsky Monastery. The entrance is free and it takes less than 45 minutes to see the whole area very properly. Upon visiting the complex, you can give a small break at the cafe which is located in front of the entrance. You can eat various homemade pastries and have beverages there. I got a big donut and a latte and they all costed 26 Grivnas (a dolar). Pretty cool isn’t it?40 Grivnas


There are bunch of old ponds in the park
RESTAURANTS & CAFES

The restaurants and cafes which I will be mentioning below are the ones I have been to in person.


Moreover, on TripAdvisor they are well rated as well. I wrote very briefly about the main facts and observations to not make it boring for you to read. I hope you will enjoy!

1-O’PANAS


Get yourselves a crepe from the stall and enjoy the beutiful park while having your crepe!


This amazing restaurant is in Taras Shevhekno Park. The food is great and they serve one of the most delicious pancakes I have ever had in my life. Moreover, their Borsch is very tasty as well. The prices are average. The staff speaks English. Also on Saturday evenings they have live Ukrainian music! You should also stop by and grab yourselves a delicious crepe at the small stall on the right handside of the restaurant


WORKING HOURS

Mon – Fri : 9am-12am

Sat – Sun: 10am-12am


Pancakes are so delicious


Upon request, that’s how they serve borsch.2-PERVAK


The staff of Pervak serves in traditional Ukrainian folk clothes’


Traditional, tasty and affordable! The staff dresses in traditional Ukrainian clothes which makes the place cooler! Pervak is also the place if you want to have tasty borshch. The prices are also affordable but slightly more expensive compared with O’Panas.


WORKING HOURS

Mon – Fri : 9am-12am

Sat – Sun: 10am-12am


Interior of the restaurant


Platter of cold meat and some shots3-KANAPA


The interior resembles traditional Ukrainian wooden huts


Blew my mind! Amazing gourmet food, unique presentation of food, professional English speaking staff and alluring wooden interior design. They serve Borsch in a huge cabbage. You must also try their dumplings. Kanapa is located on the Andrewsky Uzviz.

WORKING HOURS

Everyday : 10am-12am


Anndd the Oscar goes to Borsch in cabbage!
4-CHACHAPURI


Check out that place if you want to some authentic Georgian cuisine!


My favorite Georgian restaurant. Their main courses, soups and salads are amazing! Additionally, they give a small complementary plate with a shot of vodka and some sort of a Georgian meatball as the starter. One of my favorite places in Kiev! The prices are between average and expensive.


WORKING HOURS

Everyday : 10am-12am


Chachapuri, the traditional Georgian pizza


They have also have a traditional Georgian oven5-PUZATA XATA


Puzata Xata is a very wide spread chain and the prices are unbelievably cheap!


Puzata Xata has a different concept. It is more of a cafeteria than a restaurant. There is always a big selection of food. The dishes are tasty and the food is good quality. There are more than a dozen of Puzata Xatas in Kiev. It is a very wide spread chain. An average meal would cost around 100 Grivnas which is around 3 dolars.

WORKING HOURS

Everyday : 7.30am-11pm6-UNDER WONDER


One of the cool spots for fine-dining in Kiev


Puzata Xata has a different concept. It is more of a cafeteria than a restaurant. There is always a big selection of food. The dishes are tasty and the food is good quality. There are more than a dozen of Puzata Xatas in Kiev. It is a very wide spread chain. An average meal would cost around 100 Grivnas which is around 3 dolars.

WORKING HOURS

Everyday : Open 24 hours

7-IL MOLINO


The best pizza place I have ever been to in Kiev!


Il Molino is a small but a popular pizza restaurant right next to Zoloti Vorota. Their pizzas are quite tasty. I am personally fond of their pizzas. Prices of the pizzas change between 120-180 Grivnas (6-8 dolars).

WORKING HOURS

Everyday : 11am – 11pm
8-CAFE DRUZI


This place resembles European style cafes. The prices are average and food is so tasty!


Concept-wise, Café Druzi resembles the European Cafes. High quality food for average prices, nice environment, creative interior design would be enough to describe this place. They have delicious food and cocktails. I personally find the presentation of food very successful. Moreover, the staff is very friendly and they speak English as well! Definetely do try the Bruschetta with Fig.


WORKING HOURS

Everyday : 9am – 11pm


Pumpkin soup and fig bruschettas9-KHARMS


A perfect place to study! I was addicted to this place! 🙂


I am regular customer of this café. Kharms is more of a book&studying café. I would definitely put it in my top 5 restaurants&cafes in Kiev. They have very different types of food. I can say that they have a very creative menu in terms of the combination of the different ingredients. You must try their soups and sandwiches. Annnddd their HOT CHOCOLATE WITH MARSHMELLOWS! I love it so much and I have rarely tasted such a delicious hot chocolate.  Do not leave the place without trying their hot chocolate. Price wise, a meal would cost around 120-150 Grivnas (6-7 dolars).


WORKING HOURS

Everyday : 10am – 11pmKharms is a great spot for breakfast as well10-TRES BRANCHE


Right behind the Golden Gate! This place has amazing food and the interior is so unique!


It is a French Café right next to Zoloti Varota. You should definetely have breakfast here! (Breakfast is served until 12pm! Do not miss it!) I see this place as one of the best cafes in Kiev. The prices are a bit higher than the average so let’s say that a meal would cost around 150-250 Grivnas. It really depends on what you eat, however I am just saying an average price according to my observations.


WORKING HOURS

Everyday : 8am – 11pm


Havin’ breakfast near the Golden Gate! Well that’s something 🙂11-VARENYCHNA KATYUSHA


They have a lot options in the menu but I am especially fond of their dumplings!


This place is also a small chain. They have the biggest variety of food in a menu I have ever seen in Kiev. Does not matter what you order, your food will definitely be amazing! Additionally, it is a perfect place to eat Vareniki (Traditional Ukranian Dumplings). Because the Varenikis are properly handmade and if you decide to sit upstairs, upon climbing the stairs you will see the staff  who will be making Varenikis on your left side. Price-wise the place is average. A meal would cost between 100-180 Grivnas.


WORKING HOURS

Everyday : Open 24 hours!


Ukrainian dumplings “Vareniki”
12-BORSCH


Their food is amazing! Especially pork schnitzel blew my mind!


Borsch is a small restaurant with cool interior design. It is located pretty close to Maidan Nazelezhnosti. The food is pretty cheap and the atmosphere is very nice as well. They indeed have one of the tastiest Borsches in Kiev. A meal will cost around 90-120 Grivnas (3-4 dolars) which is pretty affordable.


WORKING HOURS

Mon – Fri : 9am-11 pm

Sat – Sun : 11am-11 pm


They serve one of the tastiest borsch in Kiev.13-ONE LOVE COFFEE


I would say this place is the best coffee place in Kiev! The interior design is beyond words!


One Love Coffee is a café chain in Kiev which is literally fantastic! Their coffee is mind blowing and desserts are pretty delicious as well. If you are seeking for a calm environment to study or read, this place would be perfect for you! My favorite One Love Coffee is the one in Pinchuk Art Center. In comparison with many other cafes in Kiev, the prices are slightly higher here, however you should definitely stop by or perhaps stay a bit longer and enjoy the magnificent atmosphere.


WORKING HOURS

Everyday : 10am-11 pm


Try their coffees with different varieties of milkSOME USEFUL INFORMATION

Upon mentioning the places to eat and visit, I want to touch upon some useful information about the daily life in Kiev.  

Kiev is one of the most amazing places I have ever been to! Just enjoy this alluring city and have unforgettable memories!

Here is some brief information to make your time worthy in one of the most beautiful cities in Europe! Enjoy folks!DAILY LIFE

Life is generally slow. People are not in rush which creates a tranquil environment all over the city. According to my observations, women have a strong influence in daily life, perhaps stronger than man. More than %50 percent of the labor force consist of women in Kiev. For me it is a quite respectable thing to see that, women are so active and they drastically contribute to the country’s economy.

SUBWAY

It is quite easy to describe the metro in Kiev with a single word: AMAZING! First of all it is extremely cheap. A ride costs 5 Grivnas which is 15 cents. Moreover, the metro is so fast and efficient. There are 3 lines and more than 50 stations in Kiev subway network. The metro is quite wide spread which makes it very easy to go between places. Additionally, Kiev officially has the deepest metro station in the world which is Arsenalna Station. I made a small experiment in which I saw that it takes 5 minutes to reach the top from the moment you get off from the metro. Pretty amazing! One of the most important facts is that in Kiev every single metro station has the Pay&Pass service which allows you to pay by your credit card in seconds while passing through the tourniquets. For the tourists who do not know Ukrainian or Russian, this service removes the cumbersome work to go and get tickets from the kiosks where no one really speaks English. The monthly-unlimited metro card costs 390 Grivnas (14 dollars, 2017 November Price) which is also quite convenient for the ones who will be staying a bit longer. Working hours of the subway are between 5.45 am and 12 am!

COFFEE

I thought, mentioning about coffee under a separate title would be more practical. Because the coffee concept in Kiev is worth being touched upon properly. I was very surprising for me to see that coffee is big part of the daily life in Ukraine. The city abounds with small coffee shops and coffee stalls. Coffee consumption is unbelievably high. For me the coolest thing is that the coffee prices are so cheap. At the stalls, a cup of coffee would cost around a dolar. However, if you prefer to try the coffee shops, prices differ between 1.5-2 dolars. Unbelievably cheap prices for such high quality tasty coffee! The funny thing is, being in Ukraine made me such a staunch coffee addict. If you are a coffee lover, Kiev will become a heaven for you! Walking around the historical streets and beautiful parks while sipping my coffee, is one of my favorite things to do in Kiev. I would highly recommend to you to do the same! Additionally, Starbucks has not entered the Ukrainian market yet. They have a substitute chain named Aroma Kava which is quite wide spread all over Ukraine.

TRAVELING IN UKRAINE BY TRAIN

It is a great experience to travel by train in Ukraine. A few years ago getting tickets was a big problem for the ones who did not speak any Ukrainian or Russian. However, thanks to Ukrainian Railways, they generated a very user friendly website in English which helps you to get your ticket in minutes. Additionally the international railway company InterCity also entered the Ukrainian market with its clean and fast trains. When you are on the website searching for the time schedule, you will see the abbreviation of IC+ next to some train hours. These are InterCity trains. In comparison with Ukrainian Railways, InterCity trains are more comfortable, faster and cleaner which makes them more expensive. A second class InterCity train ticket will cost around 10-15 Dollars (one way) which is quite affordable I think. Aside from that, I would highly recommend you experience the 1st Class Deluxe Cabin of Ukrainian Railways in an overnight/sleeper train. I had this unique experience in which I went from Kiev to Odessa in a Deluxe Cabin for 2 people. It was one of the most fun things I have ever done in my life. The tickets are around 25-30 dollars but I think it is worth spending that much once in while.

Here is the link of the English website of the Ukrainian Railways: https://booking.uz.gov.ua/en/

This website is also pretty useful for getting tickets: https://tickets.ua/en

ONE IMPORTANT REMINDER!! DEFINETELY PRINT OUT YOUR TICKET BEFORE YOUR TRIP! NOONE REALLY SPEAKS ENGLISH IN TRAIN STATIONS. IF YOU FORGET TO PRINT YOUR TICKET,  GETTING THE HARD COPY OF IT AND COMMUNICATING WITH THE PEOPLE WHO WORK IN THE TICKET KIOSKS MAY BE EXTREMELY HARD AND TIRING.

THINGS ONE SHOULD AVOID DOING

Before I start, I want to openly say that I have been in Kiev for 2 months, I have taken many night walks alone (sometimes in the centre sometimes around the surrounding vicinities), went to countless places and NOTHING BAD HAPPENED TO ME. Perhaps I think, Ukraine is quite safer than most of West Europe. Most of Kiev is very very safe so I do not want to sound like a scaremonger. The information is solely to make your trip comfortable and safe for you.

1-I am not very eager to touch upon any political issues, but find it useful to say that DO NOT MENTION OR STATE ANY CERTAIN IDEAS ABOUT THE CONFLICT BETWEEN UKRAINE AND RUSSIA THAT HAS BEEN GOING ON IN EASTERN UKRAINE. LONG STORY SHORT, AVOID TALKING ABOUT IT. DO NOT MAKE ANY JOKES ABOUT THE CONFLICT EITHER! I do not want to give any wrong ideas in a way that Ukrainians get aggressive or something. Definitely not! Ukrainians are extremely civilized and respecting people, however everywhere in the world, there is a danger of running into bad tempered pugnacious people. I am just telling this to remove this possibility.

2-DO NOT EVER TRY TO GO TO THE CONFLICT AREAS! THE MAIN REASON IS NOT BECAUSE YOU WILL GET HURT OR EVEN MURDERED, BUT YOU MIGHT BE TAGGED AS A SPY (BY THE PRO-RUSSIAN SEPERASISTS). On internet, there have been dozens of warnings about foreigners going to the conflict areas. Being tagged as a spy may sound like an urban legend, but it is actually a plausible possibility considering what is happening in eastern Ukraine.

3-IF YOU DECIDE TO GO OUT AND TAKE A WALK AT NIGHT TIME, DO NOT CARRY A BIG AMOUNT OF CASH WITH YOU. IT WOULD SAVE YOU FROM A BIG AMOUNT OF MONEY IN CASE SOMEONE ATTEMPTS TO ROB YOU. This personally never happened to me or to someone I know. But it does not mean that it can never happen.

4-Actually this is not a thing to definitely avoid but one should always adapt the essentials of daily life. IN METRO, BUSSES, PUBLIC AREAS PEOPLE GENERALLY DO NOT TALK VERY LOUD. SO AS A TOURIST YOU ARE EXPECTED TO ADAPT IT. I HAVE SEEN PLENTY OF TOURISTS YELLING IN METROS, PARKS AND THEY STAND OUT AND DRAW TOO MUCH ATTENTION. ADDITIONALLY, DO NOT SIT ON THE ESCALATORS IN METRO. EVEN THOUGH SOME UKRAINIANS SIT REGARDLESSLY, IT IS NOT WELCOME. FINALLY, WHILE GOING DOWN IN METRO, ALWAYS STAND ON THE RIGHT SIDE OF THE ESCALATORS. I ADMIT THAT SOMETIMES IN RUSH TIMES, NO ONE REALLY CARES ABOUT IT. HOWEVER, SOME PEOPLE MAY BE GETTING LATE TO THE PLACES THEY ARE GOING AND SINCE THE METRO STATIONS ARE LOCATED VERY DEEP UNDER THE GROUND, IT WILL PREVENT THEM FROM GOING DOWN QUICKLY.

PLACES ON GOOGLE MAPS


Restaurants are shown in purple

Places to see are shown in orange


IF YOU WOULD LIKE TO READ MORE ABOUT UKRAINE, CHECK OUT MY CHERNOBYL POST!


THANK YOU FOR READING!Follow Me On Instagram

Erivan’da Yapılacak 11 Şey


Erivan’da Yapılacak 11 Mükemmel Şey


Ermenistan’ın başkenti Erivan’da keyifli zaman geçirmek için yapabileceğiniz 11 mükemmel aktivite!

1-BİR BARDAK KAHVE ALIN VE CASCADE MERDİVENLERİNDE OTURARAK ŞEHRİ İZLEYİN


Cascade merdivenlerinin tepesinden görkemli Ağrı Dağı manzarası


Cascade, kireç taşından yapılmış ve şehrin merkezini Zafer Parkı’na bağlayan uzun ve dik bir merdiven yolu.

Bence Cascade, Erivan’da zaman geçirmesi en keyifli yerlerden biri. Cascade ile ilgili en olağanüstü şey, Ağrı Dağı’nı bu noktadan net bir şekilde görebilmek. Benim gibi 1 hafta sise yakalanıp dağı düzgün göremeyecek kadar şansız değilseniz, mükemmel bir manzara sizi bekliyor demektir. Merdivenlerden hemen önce bulunan, modern sanat eserlerinin ve heykellerin sergilendiği parkı da es geçmemek gerek. İlginç ve tabiri caizse kalite akan sanat eserlerini bu parkta görmek mümkün. Kaçırmayın derim 🙂

Parkın etrafında bulunan kafeler arasından, Cascade’e 1 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan The Green Bean’i tavsiye ederim. Erivan’da çok fazla kafenin kahvesini denedim ama The Green Been kadar lezzetlisini yapan görmedim. Cascade merdivenlerinin keyfini doyasıya çıkarmak için önce bir The Green Bean’e uğrayın derim. Kahvelerin dışında kurabiyeleri ve özellikle muzlu kekleri çok lezzetli. Aklınızda bulunsun 🙂 Merdivenlerde istediğiniz yere oturun ve kahvenizi yudumlarken görkemli Ağrı Dağı’nı seyredin! 🙂 Bulutların üstünde gibi hissediceksiniz!


Cascade merdivenleri


The Grean Bean’den bir bardak kahve ve Erivan’ın tepeden etkileyici manzarası2-TSITSERNAKABERD ERMENİ
SOYKIRIM MÜZESİ’Nİ ZİYERET EDİN


Müzenin içi. Panoramik bir planda inşa edilmiş. Her noktada İngilizce bilgi mevcut.


POLİTİKA DEĞİL, SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLI YAZIYORUM. Ermeni Soykırımı Müzesi, Ermenistan’ın 1915 olaylarında hayatını kaybeden Ermeniler için inşa ettiği anıt ve müze kompleksi.

1915 olayları hakkında Ermeni halkının nasıl düşündüğünü ve olaylara hangi açıdan baktıklarını öğrenmek isitiyorsanız bu müzeyi ziyaret etmenizi öneriyorum. Size tavsiyem müzeye milli duygularınızı ver Türklük bilincinizi biraz 2. planda bırakarak girmeniz. Çünkü rasyonel bakış açılarının yanında yüklü miktarda kara propagandaya maruz kalacaksınız. Amacınız sinirlenmek değil sadece Ermenilerin tarihe bakış açılarını öğrenmek olsun. Doğru ya da yanlış farketmez, insanların bakış açılarını öğrenmek her zaman çok eğitici bir şey. 

Müzeye giriş ücretsiz. Pazartesi günleri müze kapalı. Çalışma saatleri: 11:00 – 17.00! Cascade Parkı’nın önündeki taksi durağından müzeye gidiş 1000-1500 dram arası tutuyor. Ama bu taksimetre fiyatı değil, bu sebeple taksici ile önceden fiyat konusunda anlaşmanızı tavsiye ediyorum. Trafik olması durumunda fiyat biraz daha yükselebilir (2000 dram civarında). Ama 2000 dramdan fazlasını ödemeyin çünkü bu Ermenistan standartlarında çok yüksek bir fiyat. 

Müzeyi ziyaret ettikten sonra, Soykrım Anıtı’nı görmeyi unutmayın. 12 taşla çevrili bu anıtın ortasında, 1915 yılında hayatını kaybeden Ermenilere adanmış hiç sönmeyen bir ateş var. Genel olarak bu kompleks temiz ve güzel tasarlanmış. Yeni şeyler öğrenip keyif alacağınıza şüphem yok 🙂


Soykırım anıtı. Anıtı çevreleyen 12 taş, Orta Çağ Ermeni Krallığı’ndaki 12 eyaleti temsil ediyor.


1915 olaylarında ölen insanlara adanan sönmeyen ateş.3-AZİZ GREGORİ KATEDRALİNİ ZİYARET EDİN


Uzaktan Katedral. Fotoğraf 1998 yılından değil. HUJI uygulaması ile çekildi 🙂


Aziz Gregori Katedrali ya da diğer adı ile Yerevan Katedrali, dünyadaki en büyü Ermeni Ortodoks Kilisesi.

Bu olağanüstü katedrali es geçmeyin! Şanslı iseniz bir ayine ya da toplu dua seremonilerine tanıklık edebilirsiniz. Burayı görmeden Erivan’ı görmüş sayılmazsınız 🙂

Girişte birkaç mum alıp katedral binasının sağ tarafına inşa edilmiş küçük şapel’i ziyaret etmeyi unutmayın. Bence o küçük şapel, koca katedralden daha gizemli bir atmosfere sahip. Katedrali ziyaret ettikten sonra şehir merkezine, katedralin bitişiğinde bulunan ve şehrin doğu tarafını kaplayan Circular Park üzerinde dönmenizi tavsiye ediyorum. Merkeze yürüyüş yaklaşık 30 dakika sürüyor ama parkta çok güzel bir atmosfer var. Yürüyüş sırasında küçük kafeler, satranç oynayan yaşlı Ermeniler, sahaflar, görkemli anıtlar ve daha bir çok sürprizle karılaşmak mümkün 🙂


Katedralin sağ arka tarafında bulunan küçük şapelde birkaç mum yakabilir ve ortamın gizemini yaşayabilirsiniz.4-POPÜLER BİR RESTORANDA
MÜKEMMEL BİR GELENEKSEL YEMEK YİYİN


Armenian lavash, homemade wine and Aveluk soup


Ermenistan ucuz sayılabilecek bir ülke. Benim gibi düşük bütçeli seyehat edenler için bile fiyatların makul olduğu bir destinasyon. Hazır ucuz bir yerdeyken neden lüks bir yemek yemeyesiniz? 🙂

Erivan şaşırtıcı biçimde hizmet sektörünün gelişmiş olduğu bir yer. Şehir, kaliteli ve olağanüstü yemekler servis eden restoranlar ile dolu. Ermeni mutfağı ile Türk mutfağı arasında ortak noktalar oldukça fazla. Ermeni yemeklerini tatmak ve unutulmaz bir akşam yaşamak için Erivan’daki kaliteli ve üst sınıf restoranlardan birini denemenizi tavsiye ediyorum!

Benim tavsiyem Lavash Restaurant. Her şey tek kelime ile mükemmel! <3 Yemeklerin kalitesi, servis, çalışanlar ve iç tasarım beni çok şaşırttı. Hayatımda yediğim en unutulmaz akşam yemeklerinden birini yedim Lavash Restoranda.Fiyatlar Türkiye ile karılaştırıldığında çok makul. Aperatif, birkaç kadeh şarap, ana öğün, tatlı ve kahve gibi zengin menü isterseniz tahmini olarak 8000 dram (85-90 lira) hesap ödersiniz. Türkiye’de, bu kalitede bir restroranda bu menüyü sipariş edip 200 liradan aşağı hiç bir yerden kalkamazsınız 🙂

NOTE: Güne ve sezonda bağlı olarak Lavash Restoran’da masalar erkenden rezerve edilebilir. Size tavsiyem bir önceki günden ya da gideceğiniz günün sabahından rezervasyon yaptırıp mağdur olmamanız. Çalışanlar İngilizce biliyor. +374 10 608800


Erzurum Kapama (menüde Erzrum Qapama). Balkabağı içinde pişen et ve sebzeler. Tadı damağımda kaldı! 


Ermeni baklavası ve Ermeni kahvesi5-ERMENİSTAN TARİHİ MÜZESİNİ GÖRÜN


Cumhuriyet Meydanı’nın kuzey köşesinde bulunan Ermistan Tarih Müzesi.


Ermenistan’ın resmi müzesi olarak da anılan Ermenistan Tarih Müzesi, Erivan’daki Cumhuriyet Meydanı’nda bulunuyor. İnsanlığın ilk çağlarından 20. yüzyıla kadar uzanan geniş bir yelpazeyi temsil eden arkeolojik eserler ve buluntular sergileniyor müzede. Büyük bir koleksiyon. Adım başı İngilizce bilgi bulmak mümkün. 

Ermeniler dünyanın en eski ve kadim milletlerinden biri. Hristiyanlık topluca ilk olarak Ermeniler tarafından kabul edilmiş!

Müzeye giriş 2000 dram.

Ermeni ve Ermenistan tarihini farklı boyutları ile öğrenmek istiyorsanız müzede en az 2 saat kalırsınız. Ama hızlıca gezip sergiyi bitirmek isterseniz 45 dakika bunun için yeterli olacaktır.


Arkeolojik eserler.6-EAT&FIT KAFE’DE LEZZETLİ BİR KAHVALTI YAPIN


Green Elephant kahvaltı tabağı, Smoothie Bowl <3 ve filtre kahve. Güne başlamak için mükemmel bir yol 🙂


ERİVAN’DAKİ EN SEVDİĞİM YER! Eat&Fit sağlıklı ve gurme kalitesinde yemekler yiyebileceğiniz sevimli ve nezih bir kafe!

Burası Erivan’da kesinlikle gidilmesi gereken yemek yerlerinin başında geliyor! Eat&Fit’i listenize eklemeyi unutmayın!

Green Elephant (kahvaltı tabağı), Avacado Toast, Smoothie Bowl ve Banana Pancakes benim denediğim ve bayıldığım yemeklerdi! Bunlar dışında Eat&Fit’in çok lezzetli kahveleri var! Özellikle filtre kahvelerini denemenizi tavsiye ediyorum! 10 günlük seyehatimde buraya 4 kez geldim 🙂 Kısa sürede bu kafenin bağımlısı olacağınıza eminim! 

Kahve ve 2 seçeneğin bulunduğu kaliteli bir kahvaltı 4000-4500 dram (40 lira civarı) arası tutuyor.


Avocado Toast ve filtre kahve <3
7-NORTHERN AVENUE’DE
YÜRÜYÜŞE  ÇIKIN VE CİNNAMON ROLL YİYİN


Northern Avenue’de yılbaşı marketi. HUJI uygulaması ile çektim 🙂


Northern Avenue Erivan’ın en işlek yaya trafiğine sahip en lüks sokağı. Cumhuriyet Meydanı’nın hemen yanında bulunan Northern Avenue, rezidanslara, lüks mağazalara, sayısız kafeye ve restorana ev sahipliği yapıyor.

Şehrin önemli merkezlerinden biri olan Northern Avenue’de gerçekten sosyetik bir ortam var. Yeni yıl öncesinde Erivan’a giderseniz, bu sokakta bulunan olağanüstü Noel Marketi’ni ziyaret edebilirsiniz! 

Sokakta uzun bir yürüyüşe çıkın. Ne zaman yorgun hisseder ya da atışmarlık bir şey yemek isterseniz Cinnabon’a uğramanızı öneririm! Hayatımda yediğim en lezzetli tarçınlı ruloyu (cinnamon roll) kesinlikle burada yedim.  

Büyük cinnamon roll 1300 dram (15 lira), küçün olan ise 900 dram (10 lira).


Northern Avenue yazın.


Ağız sulandıran cinnamon rolllar! <38-ERİVAN’DAKİ ANA KİLİSELERİ 
GÖRMEK İÇİN YARIM GÜN AYIRIN


Zoravor Surp Astvatsatsin Kilisesi’nin girişi.


Ermeni Ortodoksluğu, gelenekler, kilise mimarisi, desenler ve dini sanat açısından eşi benzeri olmayan bir mezhep. Erivan’daki 3 ana Ermeni Ortodoks kilisesini ziyaret ederek genekler, kilise mimarisi ve dini sanatlar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek mümkün!

Aziz Gregori Katedrali dışında görmeniz gereken 3 kiliseyi sizlerle paylaşıyorum: Holy Mother of God Kathoghike KilisesiZoravor Surp Astvatsatsin Kilisesi and Aziz Sargis Vicarial Kilisesi.

Kolaylık sağlaması için Google Maps yürüyüş rotasını linkte paylaşıyorum. Rotayı tamamlamak 35 dakika ve kiliseleri ziyaret etmek de 1.5 saat civarı sürüyor. Tüm plan, sizin de hızınıza bağlı olarak 2-3 saat arası sürecektir. Kiliseleri ziyaret ettikten sonra Ermeni Ortodoksluğu’nın genel konsepti hakkında ilginç bilgiler öğreneceksiniz! Önemli bir nokta: Kiliselerin bahçeleri antik taş oymalar ve arkeolojik eserler ile dolu. Göz atmayı unutmayın derim 🙂 

Yürüyüş rotasına erişmek için tıklayın!


Ortaçağ Ermeni Krallığı’ndan kalan Kaçkarlar. Bu taş oyma zanaatkarlığı, UNESCO tarafından Ermeni sanatı olarak listelenmiş.


Holy Mother of God Kathoghike Kilisesi.


Kilise bahçelerinde resimdeki gibi arkeolojik eserlere rastlayacaksınız! 🙂


Aziz Sargis Vicarial Kilisesi’nin şapelinde dua eden insanlar. Siz de birkaç mum alıp onlara katılabilirsiniz! 🙂9-VERNISAGGE MARKETİ’NDEN HEDİYELİK ALIŞVERİŞİ YAPIN


Vernisagge, olağanüstü sanat eserlerinin sergilendiği onlarca stand ile dolu.


Vernissage, Ermenistan Tarih Müzesi’nin doğusunda bulunan ve onlarca farklı standın oluğu eski ve otantik bir açık hava pazarı.

Burada çeşitli hediyelik eşyalar, sanat eserli ve geleneksel Ermeni tahta oymaları bulabilirsiniz! Vernisagge, Erivan’daki en kaliteli pazarlardan biri. Eve birkaç anı ve hediyelik götürmek için en güzel yer! Genel olarak fiyatlar makul. Tahta oymaları biraz pahalı.

Bir şey almayı planlamasanız bile burayı gezmenizi tavsiye ediyorum. Satıcılar ile sohbet de edebilirsiniz! Çoğu İngilizce biliyor ve herkesin çok ilginç hikayeleri var! 🙂


Tahta zanaat eserlerinin sergilendiği standlardan biri.10-ERİVAN’IN EN ESKİ MAHALLESİNİ KEŞFEDİN: KOND


Eski sokaklardan birinde bu Lada’ya rastgeldim 🙂


Kond, Erivan’ın en eski mahallesi. Dar arnavut kaldırımlı yollar, küçük taş evler ve sessizlik…

İlk bakışta Kond gözünüze biraz güvensiz ve tehlikeli gözükebilir. Ben de aynısını düşünmüştüm. Ama Kond tamamen güvenli ve sizin onu keşfetmenizi bekliyor! Şanslıysanız, bu küçük ve sessiz mahallenin yerlileri ile karşılaşıp onlarla sohbet edebilirsiniz.


Google Maps’te, mahalleyi saran daire yolu takip ederseniz Kond’un hemen hemen her noktasını görebilirsiniz. Hızınıza bağlı olarak, bu yolu tamamlamak 30-40 dakika arasında sürüyor.

Size önemli bir tavsiye, Kond’dan 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Aziz Hovhannes Kilisesi’ne de bir göz atmanız! Burası çok bilinen bir kilise değil ama Erivan’daki en sakin ve güzel kiliseleren biri. Diğer kiliselerde olduğu gibi, Aziz Hovhannes Kilisesi’nin bahçesi de antik eserler ve taş oymalar ile dolu. 


Ve anı ölümsüzleştirdim 🙂


Mahallede onlarca taş ev var.


Eski taş evlerin dışında böyle garip yapılar da görebilirsiniz.11-TELEFONU CEBİNİZE KOYUN VEERİVAN’NIN SOKAKLARINDA KAYBOLUN


Missak Manouchian Parkı’nda karlı bir sabah.


Yapmanız gereken şeylerden biri de, telefona bakmadan Erivan’nın sokaklarını keşfetmek! Eminim ki bu yolla, Erivan’da internette bulamayacağınız mükemmel noktalar keşfedeceksiniz! Eski Sovyet blokları, parklar, kafeler ve parklar sizi bekliyor!


Biraz klişe duyulabilir ama bir şehri keşfetmenin en iyi yollarından biri sokaklarda kaybolmak. 

Ermeniler bir çok noktada nereden geldiğinizi soracaktır. Onlarla keyifli sohbet edin. Ermeniler turistlerle muhabbet etmek için her zaman çok istekliler! Beni en çok şaşırtan şeylerden biri de genç neslin İngilizce seviyesi oldu. İnsanlar İngilizce’yi iyi konuşuyorlar Erivan’da. 

Benim Erivan’ın sokaklarında kaybolurken keşfettiğim noktalardan bazıları :))


Eski Sovyet binaları.


Keşif esnasında Bakeryerevan gibi sevimli kafelere de rastgelebilirsiniz 🙂 Şiddetle tavsiye ediyorum!


Mesrop Mashtots Caddesi. Akşam yürüyüşü için mükemmel bir nokta.


Circular Park’ta gördüğüm bir anıt.


Aziz Saint Sargis Vicarial Kilisesi’nin şapellerinden birinin köşesi.


Mavi Cami. Erivan’da yaşayan İranlı cemaat tarafından yaptırılmış.


BU GÖNDERİ İLGİNİZİ ÇEKTİYSE, DİĞER SEYEHAT ÖNERİLERİ VE SEYEHAT İLE İLGİLİ GÖNDERİLERE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!


OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!Follow Me On Instagram

11 Amazing Things To Do In Yerevan


11 Amazing Things To Do In Yerevan


My personal recommendations for you on 11 amazing things to do in the capital city of Armenia, Yerevan to make your time worthy! 

1-GET A CUP OF COFFEE AND CHILL AT CASCADE STAIRS


View of biblical Mount Ararat rising stupendously on the horizon.


The Cascade is a big and long stairway made of limestone in Yerevan, Armenia. It connects the downtown Yerevan with the Monument neighborhood. 

For me, Cascade was one of the most fun and alluring places in Yerevan to chill. The coolest thing is that one might see the enormous Mount Ararat clearly from Cascade (if you are lucky enough to not to get caught by never ending mist just like I did). Apart from the magnificent view of Ararat, there lies a beautiful park right before the stairs where you can see various and meticlously made contemporary art works. The park is surrounded with cafes and all of them have pretty tasty food!

I would personally recommend you to opt for The Grean Bean, for they have the tastiest coffee in Yerevan. It is a minute walk away from Cascade. To make sure you reach the peak of joy at Cascade, grab yourself a cup of coffee and head towards the stairs. Sit whereever you see fit and sip your drink while glancing at beautiful Yerevan and glorious Ararat! It kinda makes you feel above the clouds! 🙂


Cascade Stairs


A cup of coffee from The Green Bean and the alluring view of Yerevan.2-VISIT TSITSERNAKABERD ARMENIAN GENOCIDE MUSEUM 


Inside the museum. The exhibition is very well organized and apart from Armenian and Russian, there is information in English as well.


The Armenian Genocide Memorial Complex is Armenia’s official memorial dedicated to the victims of the Armenian Genocide, built in 1967 on the hill of Tsitsernakaberd in Yerevan. (Wikipedia)

If you want to learn about the historical view of Armenians and the series of events occured in 1915, this museum would give you a pretty clear picture of the history from the perspective of Armenians. Excluding the politics, I shall say that I learned tons of different things during my visit to this museum.

The entrance is free. On Mondays, the museum is closed! Working hours: 11am-5pm! It costs 1000-1500 drams to get to the museum from the taxi stop right in front of the Cascade Park. This is not the taximeter price. Just tell the driver where you want to go and ask the price in advance. Incase there is traffic the driver might ask slightly more (maybe 500-1000 drams more). Do not pay more than 2000 drams. 

Upon visiting the museum, proceed towards the Genocide Monument. Moreover, do not forget to take a walk in the garden abutting the museum. Overall the complex is beautifully built and I am sure that you will enjoy your time there!


The Genocide Monument. It is surrounded with 12 stone blocks which represent the 12 states of Medieval Armenia.


The neverending fire. It is devoted to the ones who died during the 1915 events.3-VISIT THE SAINT GREGORY THE ILLUMINATOR CATHEDRAL 


The cathedral from far away. This photo is not from 1998, I took it with the HUJI photography app 🙂


The Saint Gregory the Illuminator Cathedral, a.k.a the Cathedral of Yerevan. It is currently the biggest cathedral of the Armenian Apostolic Church in the world.

This enourmous religious complex is mindblowing. For sure you wouldn’t want to miss seeing the biggest church in Armenia!

Do not forget to buy a bunch of candles and visit the small chapel at the right side of the museum. Also after visiting the museum, you can take a walk at the Circular Park which starts right near the cathedral. It takes around 20-25 minutes to reach the city center if you follow the park towards north. I highly recommend you to take this route back to the center for you might run into some authentic Armenian street settings! 🙂


The small chapel where you can light candles and say a bunch of prayers is at the right side of the cathedral.4-HAVE A LAVISH DINNER AT A WELL-RATED ARMENIAN RESTAURANTArmenia is an affordable tourist destination and even if you are a budget traveler like me, for sure you will find the prices quite reasonable. So why not treat yourself with a traditional lavish dinner?!

Yerevan abounds in restaurants with amazing food and high quality service. In my opinion, one should definitely try out some fancy Armenian restaurants to make his/her trip unforgettable. I did not get the chance to try many fancy places but among the ones I have been to, I would strongly recommend Lavash Restaurant. It blew my mind!! The food, interior, service and overall atmosphere were beyond perfect.

Let’s say that you feel like treating yourself properly. Assuming that you order a starter, a few glasses of wine, main dish and desert, the approximate amount you would end up paying would be something like 6000-8000 drams which makes something around 12-16 Euros. Pretty amazing isn’t it?

NOTE: Depending on the day and season, the restaurant might get fully reserved quite fast. To avoid the hastle I suggest you to make a reservation. +374 10 608800


Armenian baklava and Armenian coffee.5-VISIT THE HISTORY MUSEUM OF ARMENIA


The museum building standing on the northern side of the Republic Square.


It is regarded as Armenia’s National Museum and is located on Republic Square in Yerevan. The museum has a vast collection and exhibiton starting from the early ages of humanity and streches all the way to 20th century.

Armenia is indeed one of the oldest nations in the world with a mindblowing history! Christianity was adopted by the Armenians first which surely is a very promiment achievement in history.

The entrance is 2000 drams.

If you are interested in knowing the Armenian history, you would spend minimum 2 hours, in the museum. However if you are not a history enthusiast, 45 min must be enough for you to get a general picture of Armenian history.


From the exhibition.6-HAVE A YUMMY BREAKFAST AT EAT & FIT CAFE


Green Elephant breakfast plate, Smoothie Bowl <3 and filter coffee. Perfect way to start your day!


MY FAVOURITE PLACE IN YEREVAN! Eat&Fit is a very cosy cafe where you can eat healhty and mouth watering tasty food.

I think this place is a must-do in Yerevan so make sure you add Eat&Fit to your list! 

Green Elephant (breafast plate), Avacado Toast, Smoothie Bowl and Banana Pancakes were the dishes I tried and loved! They also have amazing coffee. During my 10 days trip, I have been there 4 times so Eat&Fit really makes you addicted to itself 🙂 

A proper lavish breakfast would cost around 4000 drams.


Avocado Toast and filter coffee <3
7-TAKE A WALK ON THE NORTHERN AVENUE AND STOP BY FOR A CINNAMON ROLL


Christmas market on Northern Avenue. Taken by HUJI app 🙂


Northern Avenue is located in downtown Yerevan, just near the Freedom Square and it is the most lively pedestrian avenue of the city. The avenue is home to luxury residencial buildings, fancy shops and many other cafes, restaurants etc.

Northern Avenue is one of the main attractions of the city and it feels very classy to be frank. Surprisingly it is super clean and neat! If you happen to go to Yerevan onset of New Years, you will get the chance to see the beautiful Christmas Market on the avenue.

Just take a long walk on the street. Whenever you feel tired or feel like snacking upon I suggest you to stop by at Cinnabon and grab a cinnamon roll! Perhaps the one I ate was the tastiest cinnamon rolls I have ever had.

Big cinnamon roll is 1300 drams (around 2.5 euros), small one is 900 drams (less than 2 Euros).


Northern Avenue in summer.


Yummy cinnamon rolls! <38-SPARE HALF A DAY TO SEE THE MAIN CHURCHES IN YEREVAN


The entrance of Zoravor Surp Astvatsatsin Church.


Armenian Orthodoxy carries one of the most unqiue characteristicts in terms of customs, architecture of churches, ornaments and religious artisanship. It is possible to learn elaborately about Armenian Orthodoxy just by visiting the churches in Yerevan for they sum up all these unique features! 

Apart from The Saint George the Illuminator Cathedral, I will recommend 3 other churches to you: Holy Mother of God Kathoghike ChurchZoravor Surp Astvatsatsin Church and Saint Sargis Vicarial Church.

The walking route on Google Maps is below. It takes around 35 minutes to walk and 1.5 hours to visit these 3 alluring churches. Upon visiting these churches, you will get a clear picture of the way Armenian Orthodox churches look like. Moreover, the yards of these religious complexes abound with old stone carvings and ancient relics. Do not forget checking them out! 🙂

Click to access the walking route!


Ancient Khackars from Medieval Armenia. This stone carving artisanship is listed as Armenian Heritage by UNESCO.


Holy Mother of God Kathoghike Church at night.


You will run into beautiful ancient relics scattered on the ground like these ones.


Processions of people praying in the small underground chapel of Saint Sargis Vicarial Church. Get yourself a candle and join them!9-VISIT VERNISAGGE MARKET


Vernisagge is full of different stalls and beutiful artworks.


Vernissage is a very beautiful market place located inside the park with dozens of different stalls.

You can find various souvenirs, artworks and traditional works of Armenian wooden artisanship. I think Vernissage market is the best place to bring back some memories from Armenia to home. Overall, prices might be considered reasonable.

Even if you don’t want to buy anything. Just walk around and chat with some sellers. For sure they are the ones with interesting stories. Also surprisingly most of the sellers are quite fluent in English.


One of the stalls with wooden artisanship.10-EXPLORE THE OLDEST DISTRICT OF YEREVAN: KOND


Stumpled upon to this picturesque Lada on one of the streets.


Kond is the oldest district in Yerevan. Narrow stony streets, roads, which are not paved, small houses and silence.

At first sight, Kond might seem shady and unsafe. I totally understand because I had the exact same impression. However no worries, it is perfectly safe and Kond awaits for you to explore its mysterious streets! You might even stumble upon some locals and have chat with them.

On Google Maps, if you follow the circular road, it would show you the area in detail and you would cover most of the notable spots of this medieval neighborhood. Depending on your speed, it takes around 30-40 minutes to complete the circular route.

One small advice I would give for you to stop by the St. Hovhannes Church which is literally 5 minutes away from Kond. This spot is not very popular among travelers, however I found it to be one of the most tranquil religious complexes in Yerevan. Like many other churches, its yard is full of ancient relics and alluring Armenian stone carvings.


Decided to take a selfie with the car 🙂


There are dozens of old homes made of stones in the area. 


You might as well see some weird looking structures like this one apart from the historical homes.11-PUT YOUR PHONE AWAY AND GET LOST IN THE STREETS OF YEREVAN


A snowy morning in Missak Manouchian Park.


One thing you should definetely do is to put your phone away and walk around the streets without checking any location providers. I really believe that there are many amazing hidden spots to explore in Yerevan and they are not on internet.

It might sound cliche but just get lost in the streets of Yerevan. I myself did that and discovered great places.

Also some people will approach and ask where are you from. Locals are always eager to start conversations with you which is pretty cool I think. For me one the most surprising things about Yerevan was young generation’s proficiency in English. Many of them are quite fluent and eager to get to know you 🙂

Here are some spots I discovered while getting lost in Yerevan :))


Old Soviet Blocks. Pretty dismal isn’t it?


Meanwhile you might discover cool and cosy cafes like Bakeryerevan. Strongly recommended!


Mesrop Mashtots Avenue in the evening. A perfect spot to take a walk!


A heroic monument erected in Circular Park.


A small corner of one of the chapels in Saint Sargis Vicarial Church.


Blue Mosque. Built by the Iranian congregation in Yerevan.


CHECK OUT MORE OF THE CITY GUIDES AND TOP THINGS TO DO IN VARIOUS CITIES ON TRAVEL TIPS PAGE!


THANK YOU FOR READING!Follow Me On Instagram

6 Best Places for Dessert & Coffee in Rome


TOP PLACES IN ROME TO GRAB DELICIOUS DOLCES


Upon completing my 5th month in Rome I decided to make a short list of my top 6 places for dessert&coffee in Rome. Gelato, croissant, tiramisu, coffee and many other heavanly food that will made you addicted!

1-GELATERIA LA ROMANA

PRICES

2 Scoops 2,20€ – 3 Scoops 2.70€ – 4 Scoops 3.20€ – 5 Scoops 4.00€ – Crepes from 3.00 €

WORKING HOURS

Monday-Friday         12:00 PM – 12:00 AM

Saturday-Sunday     11:00 PM – 12:00 AM

Gelateria la Romana is a small gelato&dessert chain in Rome and they have the best ice cream I have ever had in my life! For me their ice cream is artisanship, it is pure art! Also the interior of the shop is very elegantly designed.Gelateria La Romana has 3 branches and for sure they all have the same quality! However, I kinda feel more hooked on the one that is on Via Cola di Rienzo.

If you go to the one on Via Cola di Rienzo, just take a long walk on that street while eating tour gelatos. But if you want to sit somewhere while eating your gelato, I suggest you to go down to the canal through the stairs which at the point where th bridge ends. You will be amazed how quite and peaceful is the canal. The variety of flavours will surprise you! My favourite ones are banana, pistachio, dark chocolate and mango. You should definetely try out these. If you are not a gelato person, you might as well try out their other desserts. Okay, even the name says a lot about their experty on ice cream, however they also have pretty tasty crepes, crumb cakes and pies.


Banana, Pistachio, Mango and Dark Chocolate combination is amazing!


The interior of Gelateria La Romana.2-SANT’ EUSTACHIO IL CAFFE 

WORKING HOURS

Sunday-Thursday        8:00 AM – 1:00 AM

Friday                          8:00 AM – 1:30 AM

Saturday                      8:00 AM – 2:00 AM

The best espresso I have had in Italy! Among locals, this small shop is considered to be serving the tastiest espresso in Rome. Frankly, the espresso I had was super smooth taste-wise.

Having been located only 5 minutes away by walk from the ancient Roman temple Pantheon, Sant’ Eustachio Il Cafe is a pretty popular spot among tourists. Don’t be surpsised if you see a long line of people waiting in front of the shop. If you prefer to sit outside and ask for service, you will be charged 2.5 Euros per person. Personally I would recommend you to have your drink while standing at the bar for it gives you a more authentic Italian espresso shop experience.


Inside the shop. You might as well get packed coffee to take it back to your country.


That’s how the shop looks like. Look carefully so it would be easier for you once you are there to discern the place amongst the tourist crowds.


This is the most up-to-date menu I could find. Anyways just check it to have an idea about the prices 🙂3-TWO SIZES

WORKING HOURS

Friday-Saturday 11:00 AM – 11:00 PM

Sunday-Thursday 11:00 AM – 10:00 PM

Yummiest tiramisu ever! Two Sizes is rated as the best tiramisu place in Rome on Internet. Which means that it is seriously dope! 🙂

The funny thing is, even though they are rated as the best tiramisu place, their prices are the cheapest 🙂 Two Sizes is very small, literally a hole in the wall but it is always packed! 

They have 3 different sizes: Big 3.50 €, Medium 2.50 €, Small 1.50 € (literally the small one is 2 morsels).  Classic, Caramel, Pistachio, Peanut Butter and Strawberry are the flavours they have. But I always go with the classic one 🙂


I just grabbed a tiramisu and took a night walk in downtown Rome. Try it sometime! 🙂


Oh it looks like heaven! <3334-FARO

WORKING HOURS

Monday-Friday 7:00 AM – 6:00 PM

Saturday-Sunday 8:00 AM – 5:00 PM

In Faro I had the best cappucino! Unlike the places that are mentioned above Faro is not really like a small shop where you get stuff for take away then leave. It is a proper cafe where you can sit for a long time and chill as you wish.

I am not a fan of their food but I really am fond of their coffee and desserts. Apart from the stuff on menu, they often prepare different desserts like some sort of “dessert of the day” 🙂 However they don’t do it everyday so just name it yourself 🙂 Ask the staff if they can recommend what has been made that very day. You will not be disappointed I assure you 🙂

Faro has some assortic desserts like pumpkin cheesecake and strawberry crumb cake in flowerpot. The staff is very friendly and they speak English. Don’t forget to have cappucino in Faro! Hope you like it folks! 🙂


Chicken Sandwich, Cappucino, Americano and Strawberry Cheesecake 🙂


Interior of Faro. Pretty cosy 🙂5-POMPI

WORKING HOURS

Everyday 10:00 AM – 8:00 PM

Indisputably Pompi is the first place that comes to mind when you think of tiramisu in Rome! It is not my favoriute but I still like it very much. 

Pompi has 7 branches in Rome, however the most popular Pompi is the one near Piazza di Spagna. Many people sit on the stones on the abutting street and have their tiramisu very uncomfortably. Not very fun ain’t it? Grab yourself a tiramisu, walk towards the Spanish Steps and have your dessert there 🙂 No rush no hurry! Just enjoy your time :)) The scenery is amazing there. It will definetely make you feel like a Roman 🙂  In addition you can also opt for the branch near Trevi Fountain. But I think that area is always so packed and it is not very fun to try to find a place to sit and have tiramisu while hundreds of people are walking in caos. I would opt for the first one, but of course you are the boss of your trip 🙂

I personally like the classic one the most for it has a very balanced taste between bitter chocolate and sweet cream, however you should also try the one with banana! The prices vary between 4.00-5.00 €.


Classic Tiramisu and Spanish Steps <3


Apart from classic, you can also have tiramisu with strawberries, banana or berries 🙂 Opt for banana I would say :))6-LA CASA DEL CAFFE TAZZA D’ORO

WORKING HOURS

Monday-Saturday 7:00 AM – 8:00 PM

Sunday 10:30 AM – 7.15 PM

Sant’ Eustachio vs. Tazza D’oro. I always hear this debate when people start speaking about which place has the best coffee in Rome. After some time it fells like Roma vs. Lazio rivalry 🙂

Tazza D’oro is literally right near Pantheon. It is one of the places that has managed to maintain their quality and consistency despite the fame. Doesn’t matter when you go, you will always find this place full of people! I love the coffee there! One small suggestion: before you go to Tazza D’oro, get yourself a small pack of Ferro Rocher and have it with your coffee. Blends together so well 🙂

Before going to Pantheon just stop by Tazza D’oro and recharge your energy with a cup of tasty coffee! Or you might as well come here to get some rest after covering the major spots around! As you see fit! In the end, your vacation is a movie which you star in! 🙂


Tazza D’oro has such an cool exterior. Vintage fonts and pine trees. It draws attention at first sight 🙂


That is how the interior looks like. Again I recommend you to have your drink at the bar. It feels more authentic! 🙂 You can also chat with the staff. They are pretty friendly and chill people 🙂


IF YOU ARE INTERESTED IN POSTS ABOUT ROME – ITALY, CHECK OUT THE DAY TRIP TO THE ITALIAN SEASIDE TOWN OF OSTIA POST AS WELL!


THANK YOU FOR READING!Follow Me On Instagram