Kond: Erivan’ın En Eski Mahallesi

Ermenistan’ın başkenti Erivan’ın en tarihi bölgesi olan Kond, şehrin merkezinde bulunan eski bir muhit


Yanlış bilinen bir bilgiyi düzelterek başlayalım. Kond bir gecekondu mahallesi ya da güvensiz bir bölge değil. Bu muhit, Ermenistan’ın başkenti Erivan’ın en tarihi bölgelerinden biri.

Şehrin önemli turistik noktaları arasında bulunan Kond, Erivan’ın görülmesi gereken yerleri arasında.

Kond’daki evler

Bu küçük mahalle, Erivan’ın merkezinin kuzeybatısında bulunuyor. Kond’a geldiğinizde, şehrin kalabalık sokaklarından uzakta bambaşka bir dünyada gibi hissediyorsunuz. Bu sebeple Kond, “şehrin içinde şehir” olarak da adlandırılıyor. Bu tarihi bölgeye Erivan şehir merkezinden yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Dar sokakları, eski taş evleri, misafirperver sakinleri ve sokak duvarlarına işlenmiş sanat eserleri ile Kond, Erivan’a gelen her turistin ziyaret etmesi gereken bir yer.

Sanat eserleri ile dolu ara sokakları

Kond’un tarihi

Eski dönemlerde Kond, Erivan’ın 3 ana bölgesinden biriydi. Bu muhit, Pers döneminde “Tepebaşı” olarak biliniyordu.

Melik-Aghmalyan Ailesi olarak da bilinen, ünlü Aghmalyan (Ağmaliyan) Hanedanlığı 17. ve 18. yüzyıllarda Kond’da yaşamıştır.

Kond’da eski bir avlu
Kond’da eski bir avlu
Ermenice ve Rusça yazılar olan eski bir sokak tabelası

Tepebaşı Camii

Tepebaşı Camii kalıntılarını günümüzde Kond’da görmek mümkün. Ama maalesef bu yapının çok da iyi korunduğunu söyleyemeyiz. Camii 1687 yılında inşa edildi ve 20. yüzyıla kadar Erivan’da bulunan Müslüman cemaate hizmet etti. 1988 Ermenistan depremi olarak da bilinen Spitak Depremi’nde Tepebaşı Camii’nin çatısı çöktü. Bugün, bu tarihi yapının kalıntılarında Pers ve İslam mimari özelliklerini görebiliriz. Maalesef yapı, kaderine terkedilmiş durumda.

Kond’da bir sokak
Kond’da bir sokak

Kond’un misafirperver sakinleri bizi ağırladı

Kond’un sokaklarını keşfederken taş evlerin arasında camiyi andıran tarihi bir yapı gördük. Bu yapıya ulaşmanın tek yolunun özel bir mülkün bahçesinden geçmek olduğunu görünce bahçe sahiplerinin kapısını çaldık. Bahçeden geçmek için izin istediğimizde mülk sahibi aile bizi sıcakkanlılıkla kabul etti.

Caminin kalıntıları
Dostum Gurdeep, caminin bulunduğu bahçeye iniyor

Biz caminin kalıntılarını incelerken, mülk sahibi aile bize kahve ve atıştırmalık bir şeyler isteyip istemediğimizi sordu. Biz de bu sıcak teklifi memnuniyetle kabul ettik. Ermeni kahvesi, meyve tabağı ve çikolata eşliğinde 1 saat boyunca aile ile sohbet ettik.

Kond’u ziyaret etmeden önce, insanların dost canlısı olduğunu duymuştum ama bunu kişisel olarak deneyimlemek unutulmaz bir tecrübeydi.

Dostlarım Gurdeep @avarethewanderer ve Parsa @parsa_planet ile Kond’un çatılarında tarihi yerleri keşfederken

Kond nerede?

Ermenistan Seyahat Videolarımı İzleyebilirsiniz @ArgunKonuk



Argun Konuk
Argun Konuk

Dünyanın ve Türkiye’nin farklı yerleri hakkında seyahat yazıları yazıyorum ve videolar yapıyorum.

Diğer Ermenistan Yazıları


Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Bunlar da ilginizi çekebilir