Tazı Kanyonu: Antalya’nın Saklı Doğa Harikası

Tazı Kanyonu: Antalya’nın Saklı Doğa Harikası


KÖPRÜLÜ KANYON’A 10 KİLOMETRE UZAKLIKTA BULUNAN TAZI KANYONU, 2019 YILINDA HUAWEI TELEFON MARKASININ REKLAMI SAYESİNDE ÜNE KAVUŞAN SAKLI BİR HAZİNE. TÜRKİYE’NİN EN ETKİLEYİCİ NOKTALARINDAN BİRİSİ OLAN TAZI KANYONU’NU KEŞFEDİN!

Tazı Kanyonu Hakkında

Tazı Kanyonu, Köprülü Kanyon Tabiat Parkı sınırları içinde yer alan nefes kesici bir doğa harikası. Kanyon, Köprülü Kanyon Rafting Merkezi’ne 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 300 metre uzunluğundaki kaya duvarlarıyla Tazı Kanyonu her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Ulaşım

Köprülü Kanyon Rafting alanından Tazı Kanyonu’na giden yol oldukça iyi. Ancak ilk yol ayrımından sonra Gaziler Köyü’ne giden asfalt yol oldukça dar. Tazı Kanyonu’na bir kilometre uzaklıktaki Gaziler Köyü’ne vardığınızda, arazi aracınız yoksa aracınızı otoparka bırakıp kalan mesafeyi yürümenizi tavsiye ederim. Otopark ücretsiz. Bu noktadan sonra Tazı Kanyonu’na yürümenin yanında bir diğer seçenek ise yolu ATV motorlar ile gitmek. Gidiş dönüş 50 lira ücretle ATV motor kiralayabilirsiniz.

Tazı Kanyonu’nu Keşfediyoruz

Tazı Kanyonu, zengin habitatı ile birçok canlıya ve bitkiye ev sahipliği yapıyor. Ayı, vaşak, karakulak, yaban domuzu, geyik, tilki, kurt, porsuk, yılan, kaya kartalı ve akbaba gibi onlarca farklı canlı ve yüzlerce faklı bitki türünü Tazı Kanyonu’nda görmeniz mümkün. Kanyonun içinden akan ırmak, uçurumun eteklerindeki heybetli ağaçlar ve tepelerin üstündeki ormanlık alanlar Tazı Kanyonu’nu nefes kesici bir cennet yapıyor.

Köprülü Kanyon Tabiat Parkı ziyaretçilerinin çoğu buraya sadece rafting yapmak ve derenin yanında serinlemek için geliyor. Maalesef hiç kimse Tazı Kanyonu’nu ziyaret etmiyor. Bu cennet kanyonu ziyaret etmenizi ve görsel şölene tanıklık etmenizi şiddetle öneririm.

Uyarılar

Tazı Kanyonu son zamanlarda ziyaretçiler için popüler bir yer haline geldiği için turizm organizasyonu hala çok iyi değil. Burada karşılaşabileceğiniz tehlikelerle ilgili herhangi bir tabela veya uyarı yok. İnstagram fotoğrafları için en cazip noktalar 300 metrelik dik uçurumun kenarındaki büyük kayalar, bu yüzden fotoğraf çekerken ya da kayaların üstünde dolanırken çok dikkatli olun. Uçurum kenarında herhangi bir koruma yok ve bazı kayaların üstünde kaygan yosunlar bulunuyor.

Tazı Kanyonu Nerede?

Tazı Kanyonu’nun Bulunduğu Huawei Reklamını İzlemek İçin Tıklayın

Argun Konuk
Argun Konuk

I am a 24 year old Turkish travel & history enthusiast who has been traveling to different places and exploring the natural & archeological wonders of the world. I share my experiences regarding my travels and introduce to you the unpopular unique places I go both in Turkey and different parts of the world!

More articles like thisFollow Me On Instagram