Village Des Arts: Dakar’da Bir Sanat Köyü

Dakar’ın en büyüleyici saklı hazinesi

Batı Afrika’nın en renkli şehri olan Dakar’ın kalabalık sokakları ve gürültülü şehir merkezinin ortasında, Afrikalı sanatçılar tarafından kurulan bir sanat köyü olduğunu biliyor muydunuz? Ben de Senegal ziyaretim esnasında Google Haritalar’da tesadüf eseri keşfettiğim bu büyüleyici saklı hazineyi gezdim ve bu köydeki sanatçıları ziyaret ettim.

Village des Arts’ın duvarları
View this post on Instagram

🇸🇳 Senegal 🖌 Villages des Arts 👨🏿‍🎨 . Hidden gem of Dakar 😍 Village of Arts is a small community built by Senegalese artists in Dakar. 👩🏿‍🎨🏘👨🏿‍🎨 I just decided to explore this secluded area and couldn't believe my eyes. 🎨 Every artists has his/her own small studio and some of them live there. I was welcome very warmly and was offered coffee many times. These artists are actually geniuses and their works are priceless.🗿 Especially the works of @lassana.gassama blew my mind! 👨🏿‍🎨🖼 I had unforgettable time chatting and exchanging words with these hospitable artists. This hidden gem is in a remote place in Dakar and I luckily came across this unique place on Google Maps. . . . . 🇸🇳 Senegal 🖌 Sanat Köyü 👩🏿‍🎨 . Dakar'ın saklı hazinesi! 😍 Turistik yerlerden kaçayım derken bu mükemmel sanat köyünde buldum kendimi.☺️ Bu sanat köyü Senegalli sanatçılar tarafından kurulmuş. Her sanatçının kendi ufak stüdyosu var ve hepsinin çalışmaları birbirinden özgün!🗿 Özellikle dostum @lassana.gassama'nın çalışmalarını çok sevdim.👨🏿‍🎨🖼 Burada çok sıcak karşılandım ve çoğu stüdyoya kahve için davet edildim. Geleneksel Afrika esintileri taşıyan sanat eserlerine doydum diyebilirim. 🎨 Bu köyün sakini olan misafirperver sanatçılar ile muhabbet etmek hayatım boyunca unutamayacağım bir deneyim oldu. . . . . #senegal #dakar #africa #traveladdict #pinklake #lacrosa #traveller #travel #travelblogger #travelgram #travelphotography #traveling #igtravel #instatravel #travelbug #gopro #holiday #vacation #backpacking #igtraveling #bestoftheday #bestfriends #wanderlust #nature #senegalphotography #bestoftheday #follow4follow #like4like #explore #followme

A post shared by Argun Konuk | Fellow Primo (@argunkonuk) on

Village Des Arts

Village Des Arts 1998’de Dakar’ın Yoff bölgesinde bir grup Senegalli sanatçı tarafından kuruldu. Bu sanat köyünün kurulduğu alan, önceden terkedilmiş binalardan oluşan bir araziydi. Uzun çalışmalar sonucu, köyün kurucuları bu araziyi bir sanat cennetine çevirdi. Sayısız kediye ev sahipliği yapan ve onlarca stüdyo, sanat galerisi ve açık hava heykel galerisini bünyesinde barındıran Village of Arts, Dakar’da beni en çok etkileyen yerlerden biri oldu. Burada yaşayan sanatçıların gösterdiği özen ve Senegal Kültür Bakanlığı’ın sanat köyü için yaptığı karşılıksız yatırımların da sonucunda burası iyi derecede kalkınmış.

Afrika’nın en saygın sanat müzeleri arasında gösterilen ve Frankafon Afrika’nın en büyük sanat koleksiyonuna sahip Dakar IFAN Müzesi dışında, geleneksel ve modern Senegal sanat eserlerini ve heykelcilik, resim, seramik, kolaj, çamur heykelciliği gibi farklı alanlardan sanatçıları görebileceğiniz yerlerden biri de Village des Arts. Bu sanat köyünün her köşesinin bambaşka güzellikte sanat eserleri ile dolu.

Ben köyde bulunan her stüdyoyu ziyaret ettim, Afrikalı sanatçılar ile konuştum ve evim için birçok geleneksel sanat eseri aldım. Sanatçıların misafirpervelikleri beni fazlasıyla mutlu etti ve girdiğim çoğu stüdyoda bana kahve ikram ettiler. Hatta Rastafaryan bir sanatçı ile espresso eşliğinde Reggae bile dinledim. Senegalliler yabancılar ile sohbet etmek için can atıyorlar ve sizin hikayenizi duymak için birçok soru soruyorlar. 1 saat gezerim diye düşünerek geldiğim köyden 4 saat sonra ayrıldım ve hayatımın en unutulmaz günlerinden birini yaşadım.

Köye girdiğiniz andan itibaren kalabalık ve gürültülü şehir yaşamının baskısı üzerinizden kalkıyor.
Ziyaret ettiğim stüdyolardan biri.
Onlarca Senegalli gibi Muhammed de selfie çekmek istedi.

Sanat Köyündeki En Misafirperver Sanatçı: Lassana Gassama

Ziyaretim sırasında tanıştığım Lassana Gassama‘dan bahsetmeden geçemeyeceğim. Stüdyosuna girdiğim anda Lassana’nın gülümsemesi ve misafirperver tavırları beni evimde hissettirdi. Lassana, çok özgün tarzı olan, nefes kesici güzellikte eserler üreten bir ressam/sanatçı. Farklı tarzda insan yüzü illüstrasyonları üzerinde çalışan Lassana’nın ürettiklerine bayıldım. Türkiye’den Senegal’in başkan seçimlerine kadar birçok konuda uzun uzun sohbet ettik ve kahve içtik.

Lassana ile anı ölümsüzleştirdim
Lassana stüdyo duvarlarını da özgün tarzdaki insan yüzü illüstrasyonları ile süslemiş
Argun Konuk
Argun Konuk

Türkiye ve dünyanın farklı yerleri hakkında seyahat ve tarih yazıları yazıyorum.

Diğer Senegal yazıları


Bunlar da ilginizi çekebilir